köpekler ezan sesi duyunca neden ulur

Köpekler Ezan Sesi Duyunca Neden Ulur?

Köpeklerin ezan sesi duydukları zaman uluduklarına hepimiz şahit olmuşuzdur. Köpeklerin neden böyle bir davranış içine girdiklerinin belli başlı birkaç açıklaması var. Ancak elbette bu açıklamalar nihayetinde sadece birer olasılık. Peki, köpekler ezan sesi duyunca neden ulur?

Uzmanlar tarafından yapılan gözlemlerde köpeklerin sadece ezan sesine karşı değil herhangi bir yüksek sese karşı da aynı tepkiyi verdikleri görülmüştür. Etraf sessizken bir kaynaktan yüksek ses çıktığında köpekler yine aynı tepkiyi veriyorlar. Özellikle gecenin sessizliğinde yankılanan bir ambulans sesi buna en iyi örneklerden bir tanesi.

Bazı insanlar köpeklerin yüksek ses duyduklarında ulumaya başlamalarını sesin arkasındaki mesajı anladıklarından dolayı olduğunu söylemekteler. Köpekler yüksek ses duyduklarında bu sesin arkasında bir mesaj olduğunu anlarlar. Ancak burada yanlış anlaşılmaması gereken nokta mesajın içeriğini değil sadece bir mesaj olduğunu anladıkları için uluduklarıdır. Bir başka deyişle ezan sırasında uluyan köpek buradaki dini mesajı anladığı için ulumamaktadır.

Yüksek Ses Köpekleri Rahatsız Ediyor

Bilindiği gibi hayvanların kulakları insanlara göre çok daha hassas. Bununla birlikte özellikle köpeklerin duyum frekans aralığı insanınkine göre çok fazla. Bu yüzden insanların duymadıkların pek çok sesi köpekler rahatlıkla duymaktadır. Bu kadar hassas kulaklara sahip olan köpeklerin insanlar için bile yüksek sayılabilecek ezan sesinden rahatsız olmaları da çok doğal. Ezan sesinin köpeklere verdiği rahatsızlık neticesinde köpekler uluyor olabilirler. Bu şekilde rahatsızlıklarını da dile getiriyorlar.

Bazı hayvanlar öğrenme yetisine sahipler. Köpek de bu hayvanlardan bir tanesi. Pavlov’un ünlü testi de bunu kanıtlıyor. Bir köpeğe gün içinde üç defa et veriliyor. Ancak bu et verilmeden önce Pavlov elindeki zil ile bir ses çıkarıyor ve hemen peşinden eti köpeğe veriyor. Birkaç gün geçtikten sonra Pavlov yine zil ile ses çıkarıyor. Köpek hemen ağzından salyalar akmaya başlamış bir şekilde geliyor. Yani köpek kendisine zil sesinden sonra et verileceğini öğrenmiş oluyor. İşte eğer bir köpek geçmişte herhangi bir şekilde yüksek bir sese maruz kalmış ve bu durumdan rahatsızlık duymuşsa benzer yüksek seslerde de o olayı hatırladığı için uluyor olabilir.

Bir başka yazımız olan Köpekler arabalara neden havlar? da ilginizi çekebilir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …