köpeği eve adapte etmek

Köpekleri Kolayca Eve Alıştırmak İçin Yöntemler

Yeni arkadaşınızla evinizi paylaşacağınız için çok heyecanlıysanız ve neyi nasıl yapacağınız konusunda kaygılarınız varsa; öncelikle sakin olun ve bırakın eve kendisi alışmaya çalışsın. Sizler sadece evinizi onun yaşayabileceği hale getirmeye çalışın. Köpeklerin evinizde yaşayabilmesi, için ufak tefek değişiklikler yapabilirsiniz. Köpekleri eve alıştırmak için yöntemler oldukça fazla. Bu konuda yapılan çalışmalar gösteriyor ki; köpekler kendilerini güvende ve de rahat hissettikleri her yerde yaşamaya alışabiliyorlar.

Köpeklerin Özel Mekanlarına Saygı Duyun

Kendileri için ayrılmış olan mekanları özellikle seven köpekler, ev hayatına uyum sağlayabilen en akıllı evcil hayvanlar arasında yer alıyor. Köpeğinizin yeni evine alışabilmesi için ona zaman tanımalısınız. En azından evde korkmadan dolaşabileceği bir ortam yaratılmalı. Böylece evin her köşesini keşfedebilir ve de kendi yaşam alanı olarak benimseyebilir. Köpeklerin barınma ihtiyaçlarının, duygusal bağlılıklarla da ilgisi olduğunu biliyor muydunuz? Eğer köpeğiniz bulunduğu ortama kolayca alıştıysa, bu durumun o evde yaşayanlarla da alakalı olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Özellikle çocuklu ailelerle yaşaya köpekler, gittikleri ortama da yeni yaşamaya başladıkları eve de hemen alışırlar. Bur durumda da köpeklerin merak ve de koruyucu özellikleri devreye giriyor.

Köpeğinizin yeni Evinize Alışması İçin

Köpeklerinizin yeni mekânlara ya da evlere alışmasını sağlamak başta kolay değil gibi gözükse de oldukça kolay bir süreçtir. Sevimli ev arkadaşlarınıza onunda o evde yaşayan bir birey olduğunu hissetmesini sağlayabilirseniz, bu sürecin olumlu yönde seyretmesini sağlayabilirsiniz. Yeni bir ev demek, yeni alışkanlıklar demektir. Dolayısı ile köpeklerin alışkanlıklarını değiştirmesi içinde küçük bir zaman dilimine ihtiyaç duyarlar. İşlerin yolunda gitmesinin ardından yeni evde köpeğiniz rahatça dolaşarak yeni yeni keşfetmeye başladığı bu ortamın tadını çıkartmaya başlar.

Köpeklerde Görülen, Mekanlara Bağlanma İç Güdüsü

Evcil arkadaşınızın mekânlarla olan ilişkileri oldukça sıkı bağlar içerir. Mekânlarla kurulan bağların tamamen sizinle duygusal bir yol izleyen dostluk süreciniz ile alakalı olduğu da uzmanlar tarafından altı çizilen gerçekler arasında yer alıyor. Yeni mekânlarda huzursuzlanan köpeklerin en çok karşılaştığı korkulardan birisi de; bu yeni mekanda onu bırakacağınız korkusudur. Sizden ayrılacağını düşünene köpeğiniz, bu mekanda rahat edemez ve de bir an önce oradan kurtulmayı hedefler.

Köpeklerinizi Yeni Evlerinde Mutlu Etmenin Yolları

Köpeğinizi yeni evinizde mutlu etmek için; ona ait olan yaşam alanlarını sürekli temiz tutmalısınız. Kendi alanına alışmasını sağlamak için inat etse de; onu o alanlara yönlendirmelisiniz. Bu süreci farklı oyunlar oynayarak yürütebileceğiniz gibi; farklı sürpriz ve de ödül yöntemleri kullanarak da devam ettirebilirsiniz. Onlar için hazırladığınız oyun, uyku ve de beslenme alanlarında kendisini rahat hissetmesini sağlamak için sevdiği oyuncaklarla onları ödüllendirebilirsiniz.

Köpeğiniz İçin Yeni Bir Ev Ne Anlama Geliyor?

Sevimli dostunuz için yeni bir ev yeni macera anlamına da geliyor. Olaya bu açıdan bakmasını sağlamayı başarırsanız, onunla doğru ve de bu konuda olumlu ilerlemeye yardımcı olacak bir iletişim kanalı bulmuş olursunuz.

Köpeğinizin Yeni Evde Daha Rahat Etmesini Sağlayın

Evinizi ve de hayatınızı paylaştığınız o tatlı canavarın yeni evde tıpkı eskisi gibi rahat edeceği bir yerleşim düzeni hazırlayın. Göreceksiniz ki kısa süre içerisinde yeni evinize hemen uyum sağlayacaksınız.
Komşularınızın, Varsa Köpekleri İle İletişim Kurmalarını Sağlayın
Yeni yerleşim alanlarında onların da yeni dostluklar kurmasına olanak tanıyın. Eğer komşularınızın da köpekleri varsa birlikte aktivitelere katılabilir, onların yakınlaşarak mekan ve de dostluk bağlarını geliştirebilirsiniz.

Evde Beslenebilecek Köpek Cinsleri adlı makaleyi okumanızı da tevsiye ediyoruz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …