COVID-19

Coronavirus(Korona) Virüsü Nedir, COVID-19 Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüsler hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, bir kaç koronavirüs türünün orta solunum yolu sendromu ve şiddetli akut solunum sendromu gibi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. En son keşfedilen koronavirüs, COVID-19 olarak bilinir.

COVID-19 Nedir?

COVID-19, en son keşfedilen koronavirüsün neden olduğu bulaşıcı hastalıktır. Bu yeni virüs ve hastalık, salgının Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde başlamasından önce bilinmiyordu.

COVID-19 Belirtileri Nelerdir?

COVID-19’un en yaygın semptomları ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Bazı hastalarda ağrı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal olabilir. Bu semptomlar genellikle hafiftir ve yavaş yavaş başlar. Bazı insanlar enfekte olsa da herhangi bir semptom geliştirmezler ve kendilerini iyi hissetmezler. Çoğu insan (yaklaşık% 80) özel tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşir. COVID-19 olan her 6 kişiden yaklaşık 1’i ağır hastalanmakta ve nefes almakta zorlanmaktadır. Yaşlı insanlar, yüksek tansiyon, kalp problemleri veya diyabet gibi sorunları olanların ciddi hastalanma olasılığı daha yüksektir. Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çeken insanlar tıbbi yardım almalıdır. Hastalığı olan insanların yaklaşık% 2’si maalesef öldü.

COVID-19 Nasıl Yayılır?

İnsanlar, enfekte olmuş diğer insan veya hayvandan bu virüse yakalanabilir. Kişiden kişiye, hava yoluyla geçebilir. Bunun yanı sıra, öksürükle bir nesneye bulaşması, sonrasında o nesneye başka birinin temas etmesinin ardından, elini gözüne, burnuna, ağzına vb. dokunması virüsün bulaşmasına neden olur. Bu yüzden, hastalıklı kişiden en az 1 metre uzak durmak çok önemlidir.

COVID-19’a Neden olan virüs hava yoluyla bulaşabilir mi?

Bugüne kadar yapılan çalışmalar, son çıkan korona virüsün(COVID-19) esas olarak solunum damlacıkları ile temas yoluyla bulaştığını göstermektedir.

COVID-19’dan Nasıl Korunabilirim?

Korunma yöntemlerini uygulamak, enfeksiyonun diğer kişilere de yayılmasını engellediğinden, bunu sadece kendiniz için, sevdikleriniz için de yapmalısınız. Korunmak ve hastalığın yayılmasının önüne geçmek için şunlara dikkat ediniz;

  • Ellerinizi düzenli olarak sıvı sabun ile yıkayın. Islak mendil, kolonyalı mendil de kullanmayı alışkanlık haline getirin.
  • Kendinizi, öksüren veya hapşıran herkesten 1 metre uzakta tutun.
  • Elinizi, gözünüz, burnunuz ve ağzınızla temas ettirmeyin. Gerekliyse, temas öncesinde muhakkak ellerinizin temiz olduğundan emin olun.
  • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı, kolunuz ile siper edin(dirseğin iç tarafı). Veya mendil ile ağzınızı kapatın. Daha sonrasında kullandığınız mendili atmayı unutmayın.
  • Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve nefes almada güçlük çekiyorsanız tıbbi yardım alın. Gerekli yönlendirmeler sağlanarak hastalığınız teşhis edilecek ve çözüm bulunacaktır.

COVID-19 Korona Virüsüne Yakalanma İhtimaliniz Nedir?

Risk, nerede yaşadığınıza veya son zamanlarda nereye gittiğinize bağlıdır. Şu anda, COVID-19 vakaları İtalya, İspanya başta olmak üzere tüm Avrupa’da, Asya’nın belirli bir kısmında, Afrika’da bazı ülkelerde ve Amerika kıtasında görülmektedir. Bölgenizdeki durumun ve önlemlerin farkında olmak önemlidir.

Koronavirüs COVID-19 İçin Antibiyotik Tedavisi Mümkün Müdür?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonlar üzerinde etkilidir. COVID-19 da bir korona virüs türü olduğundan, etkili değildir. COVID-19 tedavisinde veya önlenmesinde antibiyotik kullanılamaz.

Korona Virüsüne Karşı Maske Takmak Gerekli Midir?

Öksürük gibi solunum semptomları olmayan kişilerin tıbbi maske takmasına gerek yoktur. COVID-19 semptomları olan kişiler için ve öksürük ve ateş gibi semptomları olan bireylere bakan kişiler için maske kullanılmasını önerilir. Maske kullanımı sağlık çalışanları ve birisine (evde veya sağlık kuruluşunda) bakan kişiler için çok önemlidir.

Kendinizi ve diğerlerini COVID-19’a karşı korumanın en etkili yolları, ellerinizi sık sık temizlemek, öksürüğünüzü dirsek kıvrımı ile örtmek ve öksüren veya hapşıran insanlardan en az 1 metre uzakta durmaktır.

Korona Virüsü’nün İnkübasyon Süresi Nedir?

İnkübasyon, virüse yakalanma ile hastalığın belirtilerini göstermeye başlama arasındaki zaman anlamına gelir. Kuluçka dönemi olarak da bilinir. 1-14 gün arasında değişse de, çoğunlukla 5. günde belirtileri gözlemlenmektedir.

Hayvanlardan Korona Virüs Bulaşır mı?

Coronavirüsler yarasalarda ve hayvanlarda yaygın olan büyük bir virüs ailesidir. Nadiren, insanlar bu virüslerle enfekte olur ve daha sonra diğer insanlara yayılabilir. Fakat, COVID-19’un olası hayvan kaynakları henüz doğrulanmamıştır.

Kediler ve köpekler veya evcil hayvanların enfekte olduğuna veya COVID-19’a neden olan virüsü yayabileceğine dair kanıt yoktur.

Bu makale bilgilendirme amaçlı yazılmış olup, tıbbi tavsiye içermez. En iyi yardımı, sağlık kuruşları vermektedir. Erken teşhis ve tedavi her hastalıkta olduğu gibi Koronavirüste de önemlidir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …