Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer

Kulunç Ağrısı, en çok iki kürek kemiği arasında görülen kronik sırt ağrısıdır. Vücudun diğer bölümlerinde de görülebilir. Hastanın “bıçak saplanıyor” diye tabir ettiği bu ağrılı rahatsızlık, sancılıdır. Çeşitli enfeksiyonların oluşumu sonrası kulunç görülmektedir. Kırgınlık, yorgunluk, halsizlik gibi durumlarda sıklıkla görülür. Kulunç ağrısının tam olarak oluşma nedeni açıklanamamıştır. Fakat kulunç ağrısını tetikleyen durumlar vardır.

Kulunç ağrısı her yaşta görülebilir. Genellikle sırtın üst kısmında görüldüğünden, yaşa ve cinsiyete bakmaksızın, bu kas gruplarını aşırı ve kötü kullanan herkeste oluşabilir. Özellikle yapılan meslekle birebir alakalıdır. Ani yapılan bir hareket sonucu da bu ağrı oluşabilmektedir.

Kulunç Ağrısı Tedavisi

İlk olarak ağrının şiddetine göre istirahat önemlidir. Bu süre zarfında ağrının bulunduğu kası rahatlatmak, gevşetmek önemlidir. Bunun için sıcak su torbası, sıcak havlu o bölgeye uygulanabilir. Ayrıca kas gevşetici kremler ve ilaçlarla da desteklenebilir.

Ağrının azalmasının ardından, özellikle o kas bloğunun açma-germe hareketleriyle güçlendirilmesi gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken, hafif ve o bölgeyi zorlamayacak hareketlerin yapılmasıdır. Yürüyüş, en basit egzersiz olacağından, özellikle yaşlı hastalara önerilir.Elleri, omuzları ve boyun bölgesini çalıştıran hareketler kulunç ağrısı için birebirdir. Bunun harici pilates, aerobik, yoga da ağrıyı minimuma indirerek, tekrar oluşmasını önleyebilir.
Önemli: Ağır spor hareketleri, tedaviden daha çok kulunç ağrısını tetikler. Bu yüzden ağır çalışan sporcularda da kulunç ağrısı görülebilir!

Kulunç ağrısında bir diğer tedavi yöntemi de masajdır. Kulunç ağrısının olduğu bölgeye yumuşak ve hafif masajlar kulunç ağrısını azaltır.

Bu anlatılanların hepsini içinde barındıran ortam, şüphesiz ki hamamlardır. Özellikle büyük şehirlerde hamam&spa merkezleri, medikal masajla rahatlama ve ağrıyı minimuma indirmeyi garanti eder.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …