Kurgan Nedir?

İlk okul dönemlerinden itibaren yavaş yavaş öğretilmeye başlanan tarih dersi ile hayatımıza bir çok yeni kavram girmiştir. Bu kavramların ne olduğu ve nasıl daha kolay akılda kalabileceği her zaman için çok zor görünmüştür. Ancak biz size Kurgan nedir sorusunun cevabını çok uzun yıllar aklınızda kalacak bir şekilde veriyoruz.

Kurgan ya da bir diğer adıyla Korgan eski Türklerde ölülerin gömüldüğü, başında balbal denilen mezar taşlarının bulunduğu mezarlara verilen isimdir. Aynı zamanda buraları birer türbe görevi de görmektedir. Zamanın tanınmış kişilerin ölü bedenleri vardır ve genellikle sıradan halkın kullanımına yasaktır.

balbal

Kurgan mezarlar devlet için önem arz eden kişilere ait olan ve genellikle tepelere yapılan mezarlardır. Mezarlarda bir de ölüye ait bir oda bulunur ve bu odalar kalaslardan yapılmıştır. İslam dininden önce eski Türklerde ölülerin eşyaları bu mezarlara gömülüyordu. Bundaki amaç ölen kişinin diğer hayatında parasız ve eşyasız kalmaması içindir. Aynı zamanda eski Türkler için at, kılıç ve avrat üçlüsü çok önemli olduğu için genellikle bu mezarlara ölen kişilerin atları da gömülürdü. Bunun yanında ölüye ait olan altınlar da gömülürdü. Eğer bu kişi tekrar dirilirse gelsin de buradan alsın diye bir inanç vardı. Buna en güzel örnek Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulunan Esik Kurganı’dır. Bu mezar, içinde en çok altın bulunduran ikinci mezarı olma özelliğini taşımaktadır.

kurgan örneği

Kurganların bir diğer özelliği ise inanca göre başka varlıklar tarafından korunmasıdır. Öyle ki burada yatan kişinin eşyaları çalınmasın diye çok farklı varlıklar kurganları korumakta ve soymaya kalkanlara çok büyük felaketler uğratmaktadırlar. Bu inanç o dönemde hiç bir mezar soygunu durumuyla karşılaşılmamasına ortam hazırlamıştır.

Kurgan kültürü Türklerden yayılarak çok farklı ırklara da geçmiştir. Bazılarında anıt anlamına gelirken bazılarında ise türbe manasında kullanılmıştır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …