Lacivert Taşı

Lapis Lazuli Hakkında Bilgi

Çağlardan beri mücevher olarak kullanılan lacivert renginde bir taştır. Milattan önce 3.000 tarihlerinde Antik Mısır’da Firavunların ve üst sınıf insanların ziynet eşyası olarak kullandığı kıymetli bir taştır. Süs eşyalarının yapımında hassaten Antik Mısır’da kutsal böcek sayılan “bok böceği” heykelleri yapımında ve nazarlık yapımında kullanılmıştır.

Tarihin farklı dönemlerinde yine değer verilen Lapis lazuli taşı Asur ve Babilliler tarafından mühür olarak kullanılmıştır. Ayrıca Sümer kraliyet mezarlarında bu kıymetli taştan mamul 6 binden fazla sayıda geyik, kuş ve çeşitli hayvan heykelleri bulunmuştur. Döneminin soylu insanlarının kullandığı ve yine lapis lazuliden imal edilmiş tabak, boncuk ve mühürler bulunmuştur.

Lapis lazuli, laciverttaşı yada lazulit; hepsi aynı taşa verilen isimlerdir. Bu taşa verilen isim bir hayli tuhaftır.

Lapis Lazuli İsmi Nereden Gelir?

Lapis lazuli adını Latinceden almıştır. İlk kelime olan lapis: taş, ikinci kelime olan lazuli ise: Farsça bir kelime olan “laciverd” sözcüğünün türevi olan mavi anlamına gelir. Mavi taş anlamına gelen bu kelime, lapis lazuli taşı ile alakasından dolayı bu ismi almıştır.

Lapis Lazuli Nasıl Bir Taş?

En dikkat çekici noktası ise bu taşın tek mineralden oluşmuş bir taş olmamasıdır. Emsalleri olan safir, yakut, yeşim, kuvars gibi değerli taşlar tek bir mineralden meydana gelmiştir. Bunun aksine Lapis lazuli birden fazla mineralden oluşan bir kayadır.

Sertlik derecesi 5-6 aralığındadır. Tamamen şeffaf bir taş değildir. Görünümü yarı saydam ve opak haldedir. En değerli olanı altın sarısı renginde pirit tanecikleriyle hafifçe kaplanmış ve lacivert renkli olanlarıdır. Günümüzde takı olarak kullanılan laciverttaşının gerdanlık halinde kullanılması tavsiye ediliyor.

Lapis Lazuli Hangi Bölgelerden Çıkar?

Dünyanın farklı yerlerinden çıkarılmasına rağmen en kaliteli ve en kıymetli olanları Afganistan’ın Bedahşa şehrinde çıkarılmaktadır. Beyaz mermerler içinden damarlar halinde çıkarılır.

Afganistan dışında Şili’nin başkenti Santiago’dan 400 km uzaklıktaki Ovalle şehrine yakın And Dağlarında de lapis lazuli yatakları mevcut. Ancak çıkarılan bu taşların rengi soluk olduğundan dolayı o kadar da tercih edilmiyor.

Ayrıca Pakistan, Angola, Burma, İsviçre, ABD, İtalya, Kanada ve Sibirya’da da lazulit yatakları bulunuyor.

Lapis Lazuli Taşının Yararları

Lazulit taşının bazı yararları şu şekilde sıralanabilir:

  • Tansiyonu düzene koyar.
  • Bitkinlik ve yorgunluk hissini alarak canlılık verir.
  • Kaygıyı azaltır.
  • Kemikleri kuvvetlendirir.
  • Çocuklarda olan korkulara karşı koruma sağlar.
  • Zihin açıklığına faydalıdır.
  • Fiziksel yetenekleri kuvvetlendirir.
  • İletişim becerisini arttırır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …