Lazer Epilasyon Kansere Neden Olur mu?

Girdiğimiz 4-5 seansla bir ömür tüm tüylerimizden kurtulmak herkese cazip gelebiliyor. Ancak lazer epilasyon yaptırmayı düşünen her bayanın ve erkeğin aklından lazer epilasyon kansere neden olur mu? sorusudur. İşte bu sorunun cevabını bulabilmek için alanında uzman doktorlara danıştık.

Plastik Cerrah Operatör Doktor Serdar Beten;

Bu tarz yöntemlerin eleştiri alması oldukça normaldir. Estetik açıdan çok başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Ancak tıbbi açıdan çok da kabul edilebilir değildir. Her şeyden önce güzelleşmek için hata yapıyoruz. Lazer epilasyon yöntemi zararsız değildir. Vücudunuza dışarıdan yüklenen ne olursa olsun yani güvenilirliği, teknolojik özelliği vb. zararları vardır. Bildiğiniz gibi bir zamanlar lazer yöntemi ile yüz germe operasyonları yapılıyordu. Bu yöntem bir süre denendi ve daha sonra çokta kabul edilebilir olmadığı anlaşıldı. İnsanların cilt yapısını bozduğu fark edildi ve bu yöntemin kullanımı bırakıldı. Bu türden aletlerin zararları mutlaka vardır. Bu teknoloji ameliyatlarımızda uygun yerlerde kullanılır ancak güzellik amaçlı kullanımı belirli sakıncalar oluşturacaktır.
Dermatolog Doktor Eda Kumbasar;

Lazer epilasyon yöntemi ile ilgili bilinen kesin bir tehlike yoktur. Ancak cihaz seçiminin ve uygulamayı yapan uzmanın bu konuda bilgili olması oldukça önemlidir. Doğru cihazlar kullanılmazsa ve cihaz bu konuda uzman kişiler tarafından kullanılmaz ise deride yanıklar oluşabilir ve ciltte de bu yanıklara bağlı lekeler meydana gelebilir. Her şey doğru bir şekilde yapılırsa herhangi bir tehlike söz konusu değildir. Bu gibi konularda önemli olan doğru uzmanlar ile dermatologlarla ve plastik cerrahlar ile görüşüp ardından işlemleri yaptırmaya karar vermek gerekir.
Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Meriç Aksoy;

Lazer epilasyon yöntemi ile ilgili esas eleştiri kullanılan lazer ışınlarına gelmektedir. Kullanılan bu ışınların hiçbir zararı yok denemez kesinlikle ancak zararlı olduğu da henüz ispatlanmamıştır. Direk bu ışınlar yüzünden hasta olan bir vaka olmamıştır. Lazer epilasyon yönteminde ışınların yönü nereye ayarlanmışsa o noktaya etki eder. Verilen doz iyi bir şekilde ayarlandığı sürece epilasyonun, solaryumun, botoksun, mezoterapinin herhangi bir zararı yoktur.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …