LED Tv ve LCD Tv Arasındaki Farklar Nelerdir?

Teknoloji çok hızlı gelişiyor ve ayak uydurmak günden güne zorlaşıyor. Son zamanlarda çıkan 4k televizyonlara geçiş yapmaya başladığımız şu günlerde LCD ve LED arasındaki farkları bilmeyenler olduğunu düşünerek bu konuyu hazırlamak istedim.

Televizyon almak için, Bimeks, Teknosa, Mediamarkt gibi büyük mağazalara gittiğinizde, ultra, smart, led, lcd, 4k derken devreleri yakabilirsiniz 🙂 Geçmişte kullanılan plazma teknolojisine değinmek istemiyorum, artık bulmak çok zor. Bu teknolojilerin arasında en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisi LCD ve LED televizyonlardır.

LCD Nedir?

LCD(Liquid Crystal Display) yani likit kristal ekran demektir. Bu ekranlar iki polarize cam arasında bulunan ışığı geçiren veya engelleyen sıvı kristaller ile çalışır. Sıvı kristaller ışığı geçirerek veya engelleyerek renkleri oluştururlar. Aydınlatmayı florasanlar ile yaparlar.

LED televizyonlar da LCD tabanlı çalışırlar. Bu televizyonun LCD’den farkı ise temel olarak aydınlatma sistemidir.

LED Tv ve LCD Tv Farkları Nelerdir?

LED televizyonlar LCD televizyonlara göre daha net ve göze hoş gelen görüntü sunarlar. Bunun sebebi ise arka aydınlatmadaki farklılıktır.

LED(Light Emitting Diode) yani ışık yayan diyot anlamına gelir. LED’ler diğer aydınlatma çeşitlerine göre daha az ısı ve daha çok aydınlatma sağlarlar. Ayrıca diğer aydınlatma teknolojilerine göre daha az elektrik tüketirler. LED televizyonlarda arka aydınlatma için ledler kullanılır.

LCD televizyonlarda floresanlar ekranın sağında ve solunda bulunur, LED televizyonlarda ise ekranın arkası ledlerle kaplıdır. Bu da daha canlı, daha parlak renkler demektir.

Açı farkından kaynaklı görüntüleme LED televizyonlarda daha iyidir. Şöyle ki, LCD televizyonlara sağdan, soldan, aşağıdan veya yukarıdan açılı baktığınızda görüntüde kararma ve yansıma olur. LED televizyonlarda bu kararma ve yansıma çok daha azdır.

LCD ve LED arasındaki elektrik tüketim farkını aşağıdaki resimde görebilirsiniz.(Marka ve modele göre değişiklik gösterir)

Power_use_and_cost_of_led_vs_lcd_plasma

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …