Levent Kırca Kimdir?

28 Eylül 1948 yılında Samsun’un Ladik ilçesine doğmuştur. Asıl adı Zeki Levent Kırca‘dır. Annesinin adı Bahriye Özbay, babasının adı Mehmet’tir.

Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olan usta sanatçı, ilk kez 1965 yılında sahneye çıkmıştır. Vasıf Öngören sayesinde epik tiyatroyla tanışan Kırca, “Adam Adamdır”, “Asiye Nasıl Kurtulur”, Aziz Nesin’in “Yaşar Ne Yaşar, Ne Yaşamaz” oyunlarında oynadı.

1975 yılında Nur Diner ile evlenen Levent Kırca’nın ilk sinema filmi 1978 yılındaki Altınşehir’dir. Nur Diner ile evlilikleri 10 yıl sürdü, 1985 yılında ayrıldı ve Oya Başar ile evlendi. Oya Başar ile birlikte Güzel ve Çirkin, Sefiller oyunlarını sergiledi. 1988’de Olacak O Kadar adlı televizyon programını hazırladı. Levent Kırca’yı daha çok televizyondaki Olacak O Kadar programıyla tanıdık. 22 yıl kadar süren bu programda, özellikle sarhoş tiplemeleri bizleri fazlasıyla güldürdü.

Son adlı filmde Yönetmenlik yapan usta oyuncu, 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nın verdiği Devlet Sanatçısı ünvanını almıştır. (2015 yılında geri alınan bu ünvan için Levent Kırca şöyle demiştir:“Devlet sanatçısı unvanım geri alındı. Biri veriyor biri alıyor işte. Bu böyle. Süleyman Demirel vermişti. Tayyip Erdoğan aldı”)

Levent Kırca’nın toplam dört çocuğu bulunmaktadır. İki çocuğu ilk eşi Nur Diner’den, diğer iki çocuğu Oya levent abiBaşar’dandır.  Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi’nde heykeli olan nadir Türk sanatçılarındandır.

Levent Kırca’nın Sinema, Televizyon, Tiyatro geçmişinin yanında Eğitim ve Siyasi kariyeri de mevcuttur. Sanatçı
Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapmıştır. 2011 yılından itibaren Aydınlık gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. 2013 yılında Ulusal Kanal genel müdürlüğü, daha sonra Yönetim Kurulu Başkanı görevini üstlenmiştir. 30 Mart 2014 yılında yapılan seçimlere İşçi Partisi’nden adaylığını açıklamıştır.

2015 yılında karaciğer kanserine yakalanan Levent Kırca, 12 Ekim 2015 yılında vefat etmiştir.Levent Kırca ölümünün hemen öncesinde, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durum ile de ilgili olan son mektubunu yayınlamıştır.

Levent Kırca’nın Veda Mektubu…

“1974’te TRT ile girdim hayatınıza. O günden bu yana bayağı bir zamanınızı aldım. 41 yıl… Teşekkür ederim size, anılarınızda bana yer açtığınız için” cümleleriyle başlayan Kırca, mektubunda ‘iki kardeşin çorap için kavga etmesi, komşu çocuğu kardeşlerden birine saldırınca bitmesini’ anlatarak ülkede yaşanan sorunların bi sonu olacağını hatırlattı. ‘Güzellikler paylaştıkça değerlenir, kötüler çoğaldıkça kanıksanır’ diye devam eden Kırca, “İnsan olarak birbirimizi sahiplenmek, birleşebilmek için uzaylıların dünyayı istila etmesi mi gerekir?” diyerek kavganın bitmesi dileğini paylaştı. Levent Kırca mektubunu, “Dik durun.. Adil olun, sabırlı olun. Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’le kalın, cumhuriyetle kalın, hoşça kalın!!” diyerek bitirdi.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …