louis pasteur

Louis Pasteur Kimdir?

Louis Pasteur, 27 Aralık 1822 yılında Fransa’nın Dole bölgesinde doğmuştur. 1846 yılında Fen Fakültesi’ni bitirmiştir. 1847 yılında ise fizik ve kimya dalında doktorasını tamamlamıştır. 26 yaşına geldiğinde, Strasbourg Fen Fakültesi yardımcı kimya profesörü olmuştur.27 yaşında Strasbourg Fen Fakültesi’ndeki görevinde Marie Laurent ile evlenmiştir.  1854 yılında yani 33 yaşına geldiğinde Lille Fen Fakültesi’nde kimya profesörü olmuştur.

Bir araştırma laboratuvarı kurulmasını istemiş, Ecole Normale’de araştırma laboratuvarı kurulmasını sağlamıştır. Laboratuvarın yöneticisi olarak tayin edilmiş, 1871 yılında burada çalışmaya başlamıştır. Bu laboratuvarda şarbon, kuduz, tavuk kolerası gibi virüs tabanlı hastalıklar için çalışmıştır. 1885 yılında eski bir imparatorluk şatosunda gerekli düzenlemeleri yaparak, kuduz aşısı için yapılan ilk adımı atmıştır.

Pastörizasyon’un Mucidi

Pasteur, mayalanma olayının mikroorganizmaların tarafından gerçekleştirildiğini ispatlamıştır. Ayrıca bulaşıcı hastalıklarda zararlı mikroorganizmaların sorumlu olduğunu belirtmiştir. Kendiliğinden türeme teorisini çürütmüş ve süt, bira, meyve suları gibi mayalanabilir sıvı gıdaların uzun süre bozulmadan saklanabilmesini sağlayan pastörizasyon sistemini geliştirmiştir. Bu yöntem ile gıdada yer alan zararlı mikroorganizmalar etkisiz hale getirilmiş, gıdanın raf ömrü uzatılmıştır.

Kuduz Aşısı

Pasteur, hastalıkları önlemek amacıyla çalışmalar yaptığı laboratuvarda aşı yöntemini geliştirdi. Bu yöntemi ilk olarak tavşanlarda deneyen Louis Pasteur, daha sonra aşının kuduz virüsü üzerindeki etkisini araştırmak için köpekler üzerinde deneyler yaptı.

1885 yılında kuduz bir köpek tarafından ısırılan 9 yaşındaki çocuğa kuduz aşısını uyguladı. Bu aşıyı uygulamadan önce, doktor olmadığı için tereddütte kalan Pasteur, danıştığı kişiler tarafından teşvikle aşıyı uygulamıştır. Çocuğun sağlık durumu 3 ay içerisinde düzelince Pasteur kahraman ilan edilmiştir. 1887 yılında Pasteur Enstitüsü’nü kurmuştur.

28 Eylül 1895 yılında Saint Cloud-Fransa’da vefat etmiştir.

Pasteur Enstitüsü

Pasteur Enstitüsü
Pasteur Enstitüsü-Fransa

Hala faaliyet veren kâr amacı gütmeyen bu kuruluş, 14 Kasım 1888 tarihinde hizmete açılmıştır. Biyoloji, mikroorganizmalar, hastalıklar ve aşılar hakkında araştırma ve geliştirme faaliyetleri yapılmaktadır. 1983 yılında yılında AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünü ilk kez izole eden merkezdir. 1908 yılından bu yana Alfred Nobel‘in vasiyetiyle düzenlenen Nobel ödüllerini bu kurumdan 8 bilim insanı kazanmıştır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Louis_Pasteur

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …