beslenme hataları

Maddeler Halinde Sık Yapılan Beslenme Hataları

Sağlıklı beslenme konusunda iki ana problemle karşılaşırız. Birincisi açken yemeğe başlamada aşırı istek. İkincisi ise yemeği sonlandırma isteğinde azalma. Yemeğe başlarken çoğu zaman hormonların insanları tetiklediği varsayılır. Fakat bu kanıtlanmış değildir. Hormonlar sadece beyne açlık işareti verirler. Yemeği tüketme hususunda bazı alışkanlıklar devreye girer. Yemeğin lezzeti, görünüşü ve kokusu gibi bu alışkanlıklar yemeği aşırı tüketmeye sebep olmaktadır. Bu da düzensiz beslenmenin önünü açarak çeşitli rahatsızlıklara davetiye çıkarmaktadır. Bu yazıda da sıklıkla yapılan beslenme hataları ele alınmıştır.

Özellikle kilolu insanlardan duyduğumuz su bile içsem yarıyor sözü yanlıştır. Çünkü su kalorisiz bir sıvıdır ve vücutta kalori fazlalığı yapmaz. O yüzden içilebildiği kadar su içilmelidir. Çünkü su vücutta fazla kalan bir sıvı da değildir. Çeşitli yollarla dışarı atılırlar.

Günlük Kalori İhtiyacınıza Göre Gıda Tüketin

Eskiler yağla balla beslenirlerdi ama bir gram fazla kiloları bulunmazdı. Evet, gerçekten böyleydi. Eskiden tereyağı, bal sofralardan eksik olmuyordu. Ancak bu besinleri tüketen dedelerimiz, ninelerimiz bağda bahçede sabahtan akşama kadar çalışarak aldıkları bu kalorileri çok rahat yakabiliyorlardı. Köy ortamlarında bu hâla böyledir. Şehir hayatında ise insanlar her yere arabayla gidiyorlar. Gelişen teknolojiyle hareketsiz bir yaşam sürüyorlar. Bu sebeple aynı gıdaları tüketmek yeni nesilde fazla kaloriye sebep oluyor. Bu da fazla kilo demek. Bu yüzden aşağıda vereceğimiz beslenme hatalarından şiddetle kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Maddeler Halinde Beslenme Hataları

 • Kalorisi yüksek ve bağımlılık yapan kola, çerez, çikolata vb. besinleri sıkça tüketmek,
 • Sofra kurulurken ihtiyaçtan fazla hazırlık yapmak. Sofraya çok fazla yemek koymak,
 • Yemekte su içmemek,
 • Özellikle akşam öğünlerini geç vakitlere bırakmak ve bu öğünde ağır yemekler yemek,
 • Yemeklerde tuz, baharat, şeker, sos gibi katkı maddelerini fazlaca kullanmak.
 • İşlenmiş et ürünleri olan, salam, sucuk, sosis, pastırma gibi yiyecekleri çokça tüketmek,
 • Acıkmadan sofraya oturmak doymadan sofradan kalmamak,
 • Kırmızı et ve et ürünlerine yemeklerde çokça yer, faydaları kanatlanmış sebze yemeklerini çok az tüketmek,
 • Özellikle sağlıklı beslenmeye bir müddet ihtiyacımızın olduğunu düşünmek. Oysa sağlıklı beslenme yaşamın
 • tamamına yayılması gereken bir alışkanlıktır.
 • Sadece yemekten tat aldığımız belli gıdalarla beslenmek,
 • Uzun sürede aldığımız fazla kiloları birkaç aylık diyetlerle verebileceğimiz zannetmek.

Bu saydıklarımızın hemen hepsi herkes tarafından basit görülen ancak en sık yapılan beslenme hatalarıdır. Bu yapılan hatalar zaman içinde vücutta birikerek çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Oysa adı üstünde sağlıklı beslenme hususu sağlığımız açısından faydalı olması gereken bir süreçtir. Bunu tam manasıyla uygulayan da aksini uygulayan da yine bizleriz. Sağlıklı yaşam sürmek isteyen her birey bu hatalara düşmemeye çalışmalıdır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …