Makyaj Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır?

Makyajımızın kusursuz görünmesi için  en önemli unsurlardan biri de fırçalardır. Fırçaların kıl dökmemesi, kaliteli olmasının önemli olduğu gibi, temiz olmadıktan sonra istediği kadar kaliteli olsun gene de kusursuz bir sonuç alamazsınız. Özellikle açık bir şekilde muhafaza ediyorsanız üzerinde ürün kalıntısı olmaması temiz olduğu anlamına gelmiyor ne yazık ki. Bunun için öncelikle fırçalarınızı kapaklı kutularda dik konumda saklamalısınız.

Kullanmadığınız fırçalarınızın temizliği için doğru muhafaza yeterli olurken, kullandığınız fırçaları haftada bir yıkamak hem kusursuz makyaj, hem de sağlığınız için göz ardı edilmemesi gereken bir rutin olmalı.
Makyaj süngerinizi her kullanımdan önce ve sonra yıkayıp, açık alanda kurumaya bırakmalısınız. İçinde küflenme ve bakteri oluşmaması için nemliyken kapalı kalmaması önemli bir unsur.

makyaj fırçası temizliği

Eğer her kullanımda düzenli olarak yıkamanıza rağmen süngerinizde çıkmayan lekeler oluşuyorsa eşit oranda saf zeytinyağı ve mümkünse bitkisel içerikli bulaşık yıkama jelini veya antibakteriyel el sabununu katıştırıp süngeri bu karışıma batırıp kısa bir süre beklettikten sonra ılık suyla durularsanız, tüm lekelerin mucizevi bir şekilde yok olduğunu gözlemleyeceksiniz. Bu karışımı fırçalarınız için de kullanabilirsiniz elbette.

Diğer yöntem ise katı sabuna fırçaları sürerek temizlemek. Sabunu hafifçe ıslatmak yeterli olacaktır. Eğer fırçanızla sabun üzerinde rahatça dairesel hareketler yapamıyorsanız bir kaç damla zeytinyağını sabunun üzerine damlatabilirsiniz.

Fırçalarınızı iyice duruladıktan sonra kıllarını koparmayacak kadar kuvvetle dikkatlice sıkarak ıslaklıklarını giderebilirsiniz. Formlarının bozulmaması için tuvalet kağıdıyla sarıp, sap kısımlarının altına bir yükseklik koyarak kurumaya bırakabilirsiniz. Böylece sular kılların yapıştırıldığı kısıma gitmeyecek ve fırçalarınızın sağlamlığı etkilenmeden uzun süre kullanabileceksiniz. Kuruduktan sonra kapaklı kutuda muhafaza etmeniz gerektiğini unutmayın lütfen.

Eğer acilen temiz bir fırçaya ihtiyacınız varsa alkol içeren bir makyaj temizleyicisini mümkünse sprey şişesiyle fırçanıza sıkıp, kağıt peçetenin üzerinde renk vermeyeceği zamana dek daire çizerek temizleyebilirsiniz. 2-3 dakika içerisinde kurumuş olacaktır. Eğer sprey şişeniz yoksa temizleyici losyonu peçete üzerine döküp aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Makyaj fırçası temizliği hakkında verilen bu bilgi yeterlidir sanıyorum 🙂 Güzel günler dilerim…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …