Mango suyunun faydaları

Mango Suyunun Faydaları

Mango suyu diyet yaparken uygulayabileceğiniz en sağlıklı seçeneklerden biridir. Mango suyu içerek vücudunuza sağlıklı bir destek sağlayarak antioksidan, mineral ve vitamin doludur. Mango suyunun faydaları ile beraber mango suyunda yer alan A vitamini, C vitamini, demir ve potasyum mineralleri de bulunmaktadır. Mango tek başına meyve suyu olarak oldukça güçlüdür bu nedenle başka meyvelerle ya da süt veya yoğurtla karıştırılıp meyve suyu, smoothie ve shake olarak tercih edilebilir.

Mango Suyunun Faydaları

Dolaşımı Arttırır: Demir içeriği az olmasına rağmen kırmızı kan hücrelerinin üretiminde destekleyici rol oynar. Kırmızı kan hücrelerinin artması mide sorunları, anemi rahatsızlığı, kas zayıflığı ve yorgunluk sorunlarına iyi gelebilir.

Kan Basıncını Düşürür: Yüksek oranda potasyum içeren mango suyu kan basıncının düşmesinde etken bir rol oynar ve düşük kan basıncı kalp krizi, felç, kardiyovasküler rahatsızlık ve kalp sorunları risklerinden bünyeyi uzak tutacaktır.

Diyabeti Kontrol Altına Alınır: Mango suyunda bulunan doğal şeker miktarı diyabet rahatsızlıklarında zararlı olabilen etkenleri ortadan kaldırabilir. Kan şekerinin düzenlemesine destek olan mango suyunu ölçülü tüketmek bu noktada önemlidir. Fazla tüketimi şeker rahatsızlığında zararlı hale gelebilir.

Kolesterolü Dengeler: Bağışıklık sisteminde de etkisini olan C vitamini kolesterol seviyesinin de dengelenmesini sağlar. Dengeli olan kolesterol kan damarlarını genişleterek kalp sağlığını korumaktadır.

Alkali Etkisi Bulunur: Mango suyu birçok hazır sudan daha fazla alkali içeriğe sahiptir. Ph değeri yüksek olan mango suyu 7’den fazla alkali içerir. Vücutta bulunan asidik oranını azaltan mango suyu mide rahatsızlıklarından reflüye iyi gelir.

Mango Suyu Nasıl Hazırlanır?

Mango suyunu hazırda alabilirsiniz fakat hazır gıdalarda şeker miktarı oldukça yüksektir. Bu nedenle mango suyunu kendiniz hazırlamanız meyvelerden yer alan şeker oranını kontrol etmenizi sağlar.

Bal ( 1 tatlı kaşığı )

Mango ( 2 tane )

Buz ( dilerseniz dilediğiniz kadar )

Su ( 1 büyük su bardağı )

Hazırlanışı:

Mangoları güzelce bol su ile yıkayıp sert kabuğundan ayırın. Küp, küp doğradığınız mangoları blendera ekleyip içine bal ve suyuda ilave edin. Komple karışım çözüldüğünde elekten geçirin ve kavanoza ekleyin. Mango suyu koyu bir kıvamdaysa su ekleyerek mango suyunu seyreltin. İçilebilecek hale geldiğinde buz küpleri ilave edin.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …