mardin gezi rehberi

Mardin Gezi Rehberi

Mardin Türkiye’de çok fazla kültürü barındıran yerlerden biridir. Tarihi güzellikleri ve etkileyici manzarasıyla herkesi kendine hayran bırakan bir yapısı vardır. Mardin’e yolunuz düştüyse ve Mardin’de nereye gidilir diye düşünüyorsanız, Mardin gezi rehberi ile programınızı ayarlamanızı öneririz. Bu sayede Mardin’i tam anlamıyla yaşamış olurken, onun tarihi hakkında da daha fazla şey öğrenmiş olacaksınız. İşte Mardin’e gidenlerin mutlaka uğraması gereken yerler:

Mardin Kalesi

Mardin’in simgelerinden biri haline gelen Mardin Kalesi, şehrin en görkemli yapılarından biridir. Her gelenin görmeden gitmediği bu kale, tarihe tanıklık etmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. Mardin’i buradan daha iyi bir şekilde görürken, şehrin güzelliğini de yaşamış olacaksınız. 10.yüzyılda kurulmuş olan bu kale askeri olarak kullanılıyor. Mezopotamya ovasını daha iyi seyredebilmek için mutlaka bu kaleye çıkmalı ve bölgeye daha detaylı olarak bakmalısınız. Tarihi yapılara düşkün olanların çok seveceği bu kalede fotoğraf çekmek içinde çok ideal yerler bulunur.

mardin kalesi

Mardin Kasımiye Medresesi

Mardin’de görülecek yerler arasında sayılan Kasımiye Medresesi, oldukça büyük bir yapı olarak göze çarpıyor. Yapının geniş avlusu bulunurken, bunların hemen kenarında da ders verilen çok sayıda odası var. Sınıf kapılarının özelliği ise çok alçak olmasıdır. Buranın bu şekilde oluşturulmasının nedeni ise, öğrenciler mecburen eğilecekleri için hocaya karşı bir saygı sağlanıyor olmasıdır. Medresenin hemen ortasında büyük bir havuz bulunurken, su yolu da buranın en çok dikkat çeken detaylarından biri oluyor. Her bölümüne bir anlam yüklenerek yapılan Kasımiye Medresesinin havuz ve çeşmesi de belli bir anlama göre tasarlanmış. Buna göre çeşme doğum anlamına gelirken, küçük havuz geçici hayatı, ve insanların geçirdiği evreleri anlatıyor. Bundan bir sonraki havuz ise insanların gideceği mahşer hayatını simgeliyor. Buraya dökülen sular ise mahşerdeki insanların durumu anlamına geliyor. Buradaki diğer ayrıntılarda sırat köprüsü gibi şeyleri temsil ederken, her bölüme farklı bir anlamın yüklendiği görülüyor. Sizlerde bu efsane yapıyı mutlaka gezi programınıza dahil etmeye çalışmalısınız.

Kasımiye Medresesi

Mardin Dara Zindan

Mardin’e gittiğinizde daha sonradan pişman olmayacağınız bir gezi gerçekleştirmek istiyorsanız, özellikle zindana uğramanızda fayda var. Her görenin çok şaşırdığı bu yapı, ilginç bir deneyim olacak. İlk bakışta çok sıradan olduğu zannedilen bu yapı, aslında o kadar da sıradan bir yapı değil. Girişten tam 30 metre yükseklikte bir zindan burada karşınıza çıkıyor. Taştan meydana getirilmiş sütunlar ile birlikte oldukça etkileyici bir yapıya sahip olan Dara Zindan, her görenin beğenisini kazanan farklı yerlerden biri. Çok ilginç olan bu yapının, aslında ne amaçla yapıldığı hakkında kimsenin kesin olarak bir bilgisi yok. Ama geçmişte zindan olarak kullanıldığı düşünüldüğü için, ona bu isim verilmiş.

mardin dara zindanı

Mardin Ulu Cami

Mardin’in tarihi güzellikleri arasında yer alan Ulu Cami, şehrin en büyük camisi olma özelliği taşıyor. Turistlerin uğrak noktalarından biri haline gelen bu yapı, her görenin çok beğendiği sayılı yerlerden biridir. Caminin çevresinde pek çok dükkan bulunurken, bu dükkanlara uğrayarak hediyelik eşya alabilirsiniz. Çevresi dar sokaklarla ve ilginç evlerle çevrili olan bu bölge, oldukça ilgi çekici bölgeler arasında bulunuyor. Camiye girer girmez oldukça etkileyici bir yapı sizi karşılıyor. Hemen bahçesinde ise şadırvan ve avlu var. Camide kullanılan renkler son derece birbirine uyumlu görünürken, mimari açıdan onun daha ön plana çıkmasına neden olan cinsten. Bunun yanında buraya uğramanız için başka nedenlerde var. Buradaki bir bölüm Hz. Muhammet’in Sakal-ı şerifinin sergilenmesi için ayrılmış. Eğer sizlerde Sakal-ı Şerifi görmek isterseniz, mutlaka Mardin Ulu Cami’ye doğru yola çıkmalısınız.

Mardin Ulu Cami

Mardin Kent Müzesi

Mardin Kent Müzesi, şehrin tarihini daha yakından görmek isteyenler için harika bir alternatif olmuş durumdadır. Buraya girerek zengin sayıda eserlerin geçmişini daha ayrıntılı bir şekilde görmeye başlayabilirsiniz. Aynı zamanda çocuklar içinde son derece ideal olan müze, onların birşeyler öğrenebilmesi adına eğlenceli bir alternatif olmuştur. Bunun yanında eğitim almaları içinde doğru bir adres olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu müzede çocuklara yönelik pek çok geleneksel sanatın eğitimi veriliyor. Pek çok bölümü bulunan müzede çok eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

Mardin Kent Müzesi

Dara Antik Kenti

Mardin’de gidilmesi gereken yerler arasında adlandırılan Antik Kent, Dara’nın görülmesi gereken güzellikleri arasında bulunuyor. Burada Mezopotamya’yı en ince ayrıntısına kadar incelemeniz mümkündür. Tarihi açıdan size pek çok şey katacak olan Dara Antik Kenti, pek çok turistin ilk olarak uğradığı yerlerin başında geliyor. Özellikle etkileyici görünümü ve içeriği ile herkesin beğenisini kazanan bir yer haline gelirken, yeniden uğramak isteyenlerin sayısında da artış var. Binlerce yıllık tarihi bulunan bu bölge oldukça geniş bir alana yayılmış durumdadır. Bu yeri öğrenmek ve tarihi hakkında daha fazla şeyi ortaya çıkarmak adına halen kazı çalışmaları yapılmaya devam ediliyor. Buraya girişlerin ise ücretsiz olduğunu belirtmek gerekir. Sizlerde bu yeri gezi planının içine ekleyerek, çok beğeneceğiniz bir geziyi tamamlamış olabilirsiniz.

Dara Antik Kenti

Revaklı Çarşı

Gezinize biraz renk katmak isterseniz, o zaman yolunuz Revaklı Çarşı’ya mutlaka uğramalıdır. Eğlenceli zamanlar geçirmenizi sağlayacak bu çarşı, alışveriş yapmak için en ideal yerlerden biri olarak bilinir. Burada şehri daha yakından tanıyabilme şansı yakalayabilirsiniz. Öte yandan Mardin’e dair pek çok hediyelik eşyanın burada bulunma imkanı vardır. Aynı zamanda Tellaklar Çarşısı olarakta adlandırılan bu çarşıda pek çok dükkan bulunuyor. Kesme taşlardan oluşturulmuş bu çarşıya ulaşım son derece kolay bir şekilde sağlanabiliyor. Şehrin tam merkezinde bulunan çarşıya gitmek bu yüzden vaktinizi almayacak. Reyhaniye Caminin yanında bulunan bu çarşı, kısa sürede ulaşabileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Revaklı Çarşı

Rabat Kalesi

Rabat Kalesi, şehrin en dikkat çeken noktalarından biri. Tarihi güzelliği nedeniyle pek çok insanın ilgisini çeken bu yapı, diğer eserlere göre daha az ziyaretçi alıyor. Oldukça ilgi çekici bir yapısı bulunan kale, Artuklu döneminde bazı eklemeler almış. Buna bağlı olarak şuan Rabat Kalesinin 15 burcu ve buna ek olarak 4 gözetleme kulesi var. İki kapısı bulunan kalenin kapılarından biri doğuda, diğeri de batıdadır. Derik ilçesindeki Hisaraltı Köyünde yer alan bu Rabat kalesi, hoş anıları arkanızda bırakmanıza olanak sağlayacak yerlerden biri olacak.

Rabat Kalesi

Mor Evgin Manastırı

Mor Evgin Manastırı, çok görkemli olan tarihi eserlerden biridir. Oldukça etkileyici bir yapısı bulunan yapı, bu nedenle diğer tarihi eserlerden ayrılan bir özelliğe sahiptir. Mimari açıdan dikkatleri üzerine toplarken, turizm yeri olması açısından geçtiğimiz günlerde çalışmalara başlanmıştır. Milattan sonra 363 yılında yapılan Mor Evgin Manastırına ayrıca ikinci Kudüs ismi de verilmiştir. Nusaybin ilçesinden 25 kilometre uzaklıktan bulunan Bagok Dağında bulunur. 1970’li yıllardan sonra tekrar açılması için çalışmalara başlanmış durumdadır.

Mor Evgin Manastırı

Latifiye Camii

Mardin’de ziyaret edilmesi gereken yerler arasında Latifiye Camii de bulunur. Bu cami Artukoğullarının döneminden izler taşıyan bir camidir. Abdullatif Cami olarakta anılır. Halk arasındaki bilinen adı ise Latifiyedir. Mardin’e özgü olan mistik havayı hissedebileceğiniz bu cami 1314 tarihinde kurulmuş bir camidir. Camiye adını veren Abdullatif Bin Abdullah tarafından yaptırılmış bir cami durumundadır. İlk düzenlemesi Mısır Valisi tarafından başlanırken, günümüzdeki minaresi ise Musul Valisi Gürcü Paşa tarafından yapılmış durumdadır. Mardinde yer alan Cumhuriyet alanının yakınında yer alan bu cami, kolay ulaşılabilecek yerler arasında bulunur. Caminin özellikle iç kısmındaki motifler görülmeye değer özellikler taşıyor. Özellikle şehri en iyi şekilde keşfetmek için mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geliyor. Burayı bir saatinizi ayırarak iyi bir keşif yapmanızı öneririz.

Latifiye Camii

Savur Kapı Hamamı

Savur Kapı Hamamı, Mardin’in sembolleri arasında gösterilen yerlerden biri olarak görülüyor. Özellikle bu şehre uğrandığında buraya gelmemek çok büyük bir kayıp olabilir. Bu nedenle ne yapıp edip gezi listesine Savur Kapı Hamamını da eklemenizde fayda var. Ulaşımı son derece kolay olduğu içinde buraya gelebilmek pek fazla zamanınızı almayacaktır. Bu hamamın yapılış tarihi ise henüz belli değildir. Tahminlere göre Artukoğullarının döneminde yapılmıştır. Yapının bazı bölümlerinde hasarlar meydana gelse de, yine de görülmeye değer olan sayılı yapılardan biridir.

savur Kapı Hamamı

Altınboğa Medresesi

Tarihi zenginliğin açık şekilde görülebildiği Mardin’de zamanında pek çok din iç içe yaşanmış durumdadır. Bu durum medeniyet açısından oldukça zengin olmasına neden olan şeylerden biri olmuştur. Burada bulunan Altınboğa Medresesi de tam olarak bu etkilerin yaşandığı yerlerden biri olarak biliniyor. Çoğu eserde olduğu gibi bu eserinde hangi tarihte yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Bu medrese zamana da bağlı olarak şuan da epey harap olmuş durumdadır. Yapıda bulunan çeşmenin iyi durumda olduğunu belirtmek gerekir. Burası özellikle turistik olan yerlere çok yakın olduğu için, buraya gelmesi oldukça kolay bir şekilde gelişebilir. Bu yüzden imkanınızda varsa, Altınboğa Medresesini atlamadan ziyareti sonlandırmamalısınız.

Altınboğa Medresesi

Mardin’de Gidilecek Diğer Yerler

Mardin turistik açıdan gezilecek pek çok yere sahiptir. Özellikle tarihin merkezinde olan şehirlerinden biri olduğu için, burada çok sayıdaki tarihi eseri bulabilirsiniz. Mardin’de yukarıdakilerden başka mutlaka görmeniz gereken medreseler: Şehidiye medresesi, Harudiye medresesi, Altunboğa medresesi,Melik Mansur medresesi, Şah Sultan medresesi ve Muzafferiye medresesi vardır. Bunların her biri turistlerin hınça hınç doldurduğu yerlerden olurken, görkemli görüntüleri sayesinde de her görenin beğenilerini kazanmış yerlerden olmaktadır. Sizlerde Mardin tarihini daha iyi şekilde öğrenmek isterseniz, mümkün olduğu kadar bu medreseleri görmeye gayret göstermelisiniz. Bazıları günümüze kadar sağlam bir şekilde gelirken, bazılarında zamana bağlı olarak yıpranmalar meydana gelmiş durumdadır. Halen korunmaya devam edilen bu yerler, görülmeye değer sayılı yerler arasındadır. Eğer Mardin ziyaretinde nereye gitmeli diye düşünceler içindeyseniz, bunların da içinde olduğu bir plan yapabilirsiniz.

Öte yandan Mardin camileriyle de ünlü olan bir yerdir. Burada sanat eseri gibi duran pek çok camiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu camileri de zamanınız kalırsa ziyaret edebilir ve şehir gezisini bu şekilde sonlandırabilirsiniz. Mardin’de mutlaka görülmesi gereken camiler ise: Şeyh Çabuk Camii, Pamuk Camii, Melik Mahmut Camii ve Kızıltepe Ulu Camidir. Bunlara da uğrayarak gezinizin eksiksiz olarak sonlanmasını sağlayabilirsiniz. Mimari olarak epey etkileyici olan camiler, bu zamana kadar gördüğünüz yapılardan daha farklı özelliklere sahiptir. Şehrin tarihe yönüne ortak olmak için bu camileri gezebilir ve rehberler sayesinde camilerin tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. Çoğu şehir içinde yer aldığından dolayı, bunlara ulaşım açısından herhangi bir zorluk içine girmezsiniz. Sizler de Mardin gezisini daha iyi bir hale getirmek için bu yerleri mutlaka görmelisiniz.

Mardin Gezi Rehberi ’ni sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Diğer iller için hazırladığımız Gezi Rehberi yazılarını da incelemenizi tavsiye ediyoruz…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …