Marmaris Kızkumu Hakkında Bilgi

Tatil için Marmaris’e giderseniz konaklama yapmasanız da ünlü Kızkumu plajını görmeden geçmemelisiniz. Bu doğa olayı kendine has yapısıyla 3-4 metre genişliğinde ve 600 metre uzunluğundadır.

Kızkumu’na Nasıl Gidilir?

Kızkumu Marmaris merkeze 35 kilometrelik bir mesafededir. Kendi özel aracınızla ya da Marmaris merkezden saat başı kalkan minibüsleri kullanarak buraya kolaylıkla gelebilirsiniz. Ayrıca yine Marmaris ve İçmeler’den tur acentaları buraya servislerle turist getirmektedirler.

Bu bölgede bulunan Orhaniye köyü pek çok benzerine rastlayabileceğiniz köylerden bir tanesi. Çiftçilikle uğraşan bu köyde hafta içi kurulan pazarda köylülerin kendi ürünlerini sattıklarını görebilirsiniz. Bunlar arasında sebze ve meyvelerin yanında, çeşitli dantel ve hediyelik eşyalar da mevcut. Ayrıca daha da ileri giderek kendi elleriyle yaptıkları çeşitli börek, baklava, yaprak sarma gibi el becerisi gerektiren lezzetli yiyecekleri de satmaktalar. Genelde turistlerin rağbet ettikleri bu satış yöntemi satın alınan yiyeceğin hemen oracıkta tüketilmesiyle son bulmakta.

kızkumunun tarihçesi

Kızkumu Adı Nerden Gelmektedir?

Bir efsaneye göre Bybassos Kralı’nın kızı korsanlardan gizlenmek için bu noktada denize girer. Fakat prenses yüzme bilmez. Kıyıdan eteğine doldurduğu kumları denizin içine serperek oluşturduğu suni kara parçasına basarak karşı kıyıya doğru ilerlemeye başlar. Fakat bir noktada eteğindeki kumlar biter ve prenses orada boğularak ölür. Kızkumu adı da bu hikâyeden gelmektedir. Bugün bu noktada insanlar yürüme imkânı buluyorlar. Uzaktan bakıldığında insanların sanki denizin üzerinde yürüdüğü izlenimi vermektedir. Kızkumu, denizin üzerinde yürümeye imkân sağlayan ender yerlerdendir.

Kızkumu’nda Neler Yapılır?

Hemen hemen civardaki her turistik beldede olduğu gibi buradan da çevredeki koy ve adalara tekne turları düzenlenmektedir. Eğer ana konaklama yeriniz burasıysa adalara ve koylara yapacağınız turlar sayesinde denizin tadını çıkarmanız kaçınılmaz olacaktır.

Kızkumu’nda Nerede Konaklanır?

Kızkumu’nda konaklama yapabileceğiniz çok sayıda otel ve pansiyon mevcut. Ayrıca ucuz olması sebebiyle gelen turistlerin pek çoğu ahşap ve bungalov evleri tercih ediyorlar. Bu bakımdan eğer gerçekten şanslıysanız bu ahşap ve bungalov evleri boş olarak bulabilirsiniz. Konaklama ücretleri oldukça ucuz. Günlük, kişi başı 50 TL’den konaklama yapabileceğiniz yerler mevcut.

Muğla Gezi Rehberi yazımızda da yer verdiğimiz bu plaj, görülmesi gereken nadide yerlerden birisidir. Tatilinizi Marmaris’te geçirmeye karar verirseniz, buraya uğramanızı tavsiye ederiz. Ayrıca diğer gezi rehberi yazılarımızı da inceleyebilir, adını bilmediğiniz yeni yerleri keşfedebilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …