matcha çayının faydaları

Matcha Çayının Faydaları

Matcha, sağlık ocaklarından kahvelere kadar her yerde görünen latte, çay ve hatta tatlılarla son zamanlarda popülaritesini yükseltti. Yeşil çay gibi, matcha da Camellia inensis bitkisinden gelir. Bununla birlikte, yetiştirilen ve farklı şekilde yetiştirilen ve benzersiz bir besin profili vardır. Çiftçiler, doğrudan güneş ışığından kaçınmak için hasattan 20-30 gün önce çay bitkilerini örterek kibrit yetiştirirler. Bu klorofil üretimini arttırarak amino asit içeriğini artırır ve bitkiye daha koyu bir yeşil renk verir. Çay yaprakları hasat edildikten sonra, saplar, damarlar çıkarılır ve yapraklar, matcha olarak bilinen ince bir toz haline getirilir.

Matcha, genel olarak yeşil çayda bulunanlardan daha fazla miktarda kafein ve antioksidan ile sonuçlanan, tüm çay yapraklarının besinlerini içerir. Matcha ve bileşenleri üzerinde yapılan çalışmalar, matcha’nın karaciğeri korumasına, kalp sağlığını geliştirmesine ve hatta kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteren çeşitli faydalar sağlamıştır.

Matcha Yüksek Antioksidan İçerir

Matcha, çayda bulunan ve doğal bir antioksidan görevi gören bir tür bitki bileşiği olan kateşinler bakımından zengindir. Antioksidanlar, hücrelere zarar verebilecek ve kronik hastalığa neden olabilecek bileşikler olan zararlı serbest radikalleri dengelemeye yardımcı olur. Çay yapmak için sıcak suya eklediğinizde çay, yaprağın tüm besinlerini suya süzdürür. Suda yeşil çay yaprakları dikmekten daha fazla kateşin ve antioksidan bulundurma eğiliminde olacaktır. Aslında, tahminlere göre, matcha’daki bazı kateşinler, diğer yeşil çay türlerinden 137 kat daha fazladır.

Bir çalışma, farelere ilave ilaçlar verildiğinde, serbest radikallere ve artan antioksidan aktiviteye bağlı hasarın azaldığını gösterdi. Diyetinize matcha dahil ederseniz, hücre hasarını önlemeye ve hatta birkaç kronik hastalığa yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek antioksidan alımını artırabilirsiniz.

Karaciğerin Korunmasına Yardımcı Olabilir

Karaciğer, sağlık için hayati önem taşır ve toksinleri boşaltmada, uyuşturucuları metabolize ederken ve besin maddelerini işlerken merkezi bir rol oynamaktadır.

Bazı çalışmalar, matcha çayının faydaları arasında karaciğerinizin sağlığını korumasına yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bir çalışma diyabetik sıçanlara 16 hafta boyunca uyum sağlamıştır. Böbrekler ve karaciğerde hasarın önlenmesine yardımcı olduğunu bulmuştur. Bir başka çalışmada alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı olan 80 kişiye, 90 günde bir plasebo veya 500 mg yeşil çay özütü verildi. 12 hafta sonra, yeşil çay özütü karaciğer enzim düzeylerini önemli ölçüde düşürdü. Bu enzimlerin yüksek seviyeleri karaciğer hasarının bir göstergesidir. Ayrıca, 15 çalışmanın analizi, yeşil çay içmenin karaciğer hastalığının azalması ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Ancak, bu ilişkide başka faktörlerin de bulunduğunu unutmamak önemlidir. Çoğu araştırma hayvan ve belirli sağlık koşullarına sahip insanlar üzerinde yeşil çay özütüne bakan çalışmalarla sınırlı olduğundan, matcha’nın genel popülasyon üzerindeki etkilerine bakmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bilişsel Performansı Artırabilir

Bazı araştırmalar, matcha’daki bazı bileşenlerin bilişsel işlevleri geliştirmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.23 kişiden oluşan bir çalışmada, insanların bilişsel performansı ölçmek için tasarlanmış bir dizi görevde nasıl performans gösterdiğine baktı. Bazı katılımcılar, kontrol grubunun bir plasebo çay ya da çubuk tüketirken, matcha çay ya da 4 gramlık matcha içeren bir çubuk tüketmişlerdir.

Araştırmacılar, matcha çayının faydaları arasında; dikkat, reaksiyon zamanı ve hafızada plaseboya kıyasla iyileşme sağladığını bulmuşlardır. Bir başka küçük çalışma, iki ay boyunca günlük 2 gram yeşil çay tozunun tüketilmesinin yaşlı insanlarda bilişsel işlevin iyileşmesine yardımcı olduğunu gösterdi. Buna ek olarak, matcha, yarım çay kaşığı (yaklaşık 1 gram) matcha toz başına 35 mg kafein içeren, yeşil çaydan daha yoğun miktarda kafeini içerir.

Birden fazla çalışma kafein tüketimini daha hızlı tepki süreleri, dikkat artışı ve bellek artırımı gerekçe göstererek bilişsel performansdaki gelişmelere bağladı. Matcha, aynı zamanda, kafeinin etkilerini değiştiren, uyanıklığı artıran ve kafein tüketimini takip edebilen enerji düzeyindeki kazanın önlenmesine yardımcı olan L-theanine adlı bir bileşiği de içeriyor. L-theanine’in beynin alfa dalgası aktivitesini arttırdığı gösterildi ve bu durum gevşemeye, stres düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Kanser Önlemede Yardımcı Olabilir

Matcha, test tüpü ve hayvan çalışmalarında kanser önlemeyle bağlantılı olanları da içeren sağlık teşvik eden bileşiklerle doludur. Bir çalışmada, yeşil çay özütü tümör boyutunu azalttı ve sıçanlarda meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattı. Matcha, özellikle güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olduğu gösterilen bir tür katekin epigallocatechin-3-gallate (EGCG) ‘da yüksektir. Bir test tüpü çalışması, matcha’daki EGCG’nin prostat kanseri hücrelerini öldürmesine yardımcı olduğunu bulmuştur. Diğer test tüpleri çalışmaları EGCG’nin cilt, akciğer ve karaciğer kanserine karşı etkili olduğunu göstermiştir. Bunların matcha’da bulunan spesifik bileşiklere bakan test tüpü ve hayvan çalışmaları olduğunu unutmayın. Bu sonuçların insanlara nasıl dönüşebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltabilir

Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir ve 35 yaş üzerindeki tüm ölümlerin yaklaşık üçte birini oluşturur. Bazı çalışmalar, matcha’ya benzer bir besin profili olan yeşil çay içmenin kalp rahatsızlığına karşı korunmasına yardımcı olabileceğini ve bazı risk faktörlerini düşürebileceğini göstermiştir.

Yeşil çayın total ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerini ve trigliseridlerin kan düzeylerini azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca, kalp hastalığı riskini artırabilecek bir başka faktör olan LDL kolestrolünün oksidasyonunu önlemeye yardımcı olabilir. Gözlemsel çalışmalar yeşil çay içmenin kalp rahatsızlığı ve inme riskinde azalma ile ilişkili olduğunu da göstermiştir. Çok yönlü bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzıyla birleştiğinde, içki eşlemesi, kalbinizin sağlıklı kalmasına ve hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olabilir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …