Mavi Kod Nedir?

Genellikle hastanelerde karşılaşacağınız terimlerden biri olan Mavi Kod nedir? Mavi Kod ne işe yarar? Tüm bu sorularınızın yanıt bulduğu yazımızı okumanızda fayda vardır.

Kod sistemleri genelde hastanelerde kullanılan bir terimdir. Bu terimin ana amacı hastanelerde kaşılaşılabilecek olan olumsuz durumlarda gerekli kişilere acil çağrı yapmanızı sağlamaktır.

Mavi Kod uygulaması Beyaz Kod uygulamasına oranla biraz daha değişiktir. Beyaz Kod uygulamasında hastane içinde oluşabilecek tehditleri gerekli kişilere haber verirken Mavi Kod uygulamasında bir hastanın ya da hastane personelinin geçirmiş olduğu solunumsal ya da kardiyak arresti durumlarında zamanında müdahale amacıyla görevlilere haber verilmesi amacına hizmet eder. Haber verdiğiniz kişiler daha önce eğitim almış, hastane içinde görev yapan doktorlar ve hemşirelerdir. Uygulama sayesinde bu hastalara zamanında müdahale edilir ve hasta hayati riskten kurtarılır.

Mavi Kod uygulaması bir sisteme göre hazırlanır. Bu sistem hastane yapısına göre ayarlanır. Kod ekibini oluşturan kişiler ise; CPR hakkında deneyimi ve tecrübesi bulunan Uzman hekim, Anestezi uzmanı, Dahiliye uzmanı, Kardiyolog hekim ve hemşirelerdir.

Bu uygulamada hastaya müdahale için gerekli olan tüm alet ve araçlar daha önceden hazır bulundurulur ve hazırda bulunan bu gereçler kolay ulaşılabilir bir konumdadır.

Uygulamayı kullanmak için hastane personeline yönlendirilen 2222 numaralı telefonu aramalısınız. Bu sayede durumunuzu belirterek hastaya gerekli müdahalenin yapılmasına katkı sağlarsınız.

Mavi Kod uygulamasını kullanan kişiler direkt olarak ekibe yönlendirilir. Sizlerin bu uygulamayı kullanmanız esnasında verdiğiniz bilgiler kayıt altına alınır. Kayıt altına alınan bu bilgiler hastaya müdahale için gereklidir ve olay sonunda raporlanarak arşivlenir.

Hastane içlerinde hayati önem taşıyan bu kodların ne anlama geldiğini bilmeliyiz. Bir gün bizim başımıza da gelebilecek olan bu durumlarda kod sistemleri hayat kurtarabilir. Unutmayın: Mavi Kod Uygulaması numarası 2222‘dir. Bunun yanı sıra Pembe Kod Nedir? yazısını da incelemenizi tavsiye ederiz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …