Melih Cevdet Anday

Melih Cevdet Anday Kimdir?

Melih Cevdet Anday, 13 Mart 1915 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası avukat olan Anday’ın çocukluğu Kadıköy’de geçmiştir. Ortaokul eğitimini tamamladıktan sonra, Ankara Gazi Lisesi’nde eğitimine devam etmiştir. Lise arkadaşları arasında Orhan Veli Kanık ve Oktay Rıfat ile tanışmıştır.

Lise eğitiminin ardından Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’ne kaydolmuştur. Fakat Devlet Demiryolları’nda memur olarak çalıştığından öğrenimine devam edememiştir. Sosyoloji eğitimi görmesi için Devlet Demiryolları tarafından Belçika’ya gönderilmiştir.

Orhan Veli ve Oktay Rıfat ile birlikte 1941 yılında Garip isimli şiir kitabını çıkarmıştır. Hasan Ali Yücel’in tavsiyesiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nda memur olarak atandı. 1946 yılında bakanlığın el değiştirmesiyle askere alınmış, daha sonrasında Konya’ya atanmıştır. Anday, bu görevini bırakarak doğduğu yer olan İstanbul’a geri dönmüştür.

1953-1955 yıllarında Akşam Gazetesi’nin edebiyat ve sanat sayfalarını hazırlamıştır. Fikir ve görüşleri sebebiyle işten çıkarılmıştır. 1960’ta Nadir Nadi’nin desteğiyle Cumhuriyet gazetesinde köşe yazıları yazmaya başladı. Bu gazetedeki yazılarını 1997’ye kadar sürdürdü.

Solunum ve böbrek yetmezliği tanısıyla Marmara Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi’ne kaldırılan Melih Cevdet Anday, 28 Kasım 2002’de 87 yaşındayken vefat etti. Büyükada mezarlığında toprağa verildi.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …