Anasayfa » Sağlık » Meyve Kabuklarının Faydaları

Meyve Kabuklarının Faydaları

Meyve sebze kabuklarının faydaları söz konusu olduğunda,pek çoğu için kabuğunun kendinden daha şifalı olduğu söylenir. Kabuklu tüketilemeyen pek çok meyvenin de farklı yollarla değerlendirilme veya gıda dışında da kullanım yöntemleri vardır.

Muz Kabuğuna Dikkat

Muz kabuğu doğal bir ayakkabı cilasıdır. Ciltteki kaşıntıları gidermede faydalıdır. Diş beyazlatma özelliği de bulunan muz kabuğunun çatlamış ve nasırlaşmış topukları rahatlatma, uzun vadede nasırları giderme etkisi de vardır.

muz-kabugunun-faydalari

Meyve kabuklarının faydaları arasında, ruh halini dengeleyen serotonin maddesinin bulunduğuna dair araştırmalar vardır. Güneşin ışınlarına karşı gözde koruma sağladığı da belirtilmektedir.Muz kabuğu 10 dakika kaynatılarak içilebilir veya katı meyve sıkacağında meyvelerle sıkılabilir.

Limon Ve Portakal Kabuklarından Çay

Limonun kabuğu, bulaşık makinesine konulduğunda hem makinenin içerisindeki ağır kokuyu yok eder hemde bulaşıkların parlamasını sağlar. Dişleri beyazlatmada ve nefesi tazelemede etkilidir.

sindirim sistemine yardımcı olan limon kabuğu, mide şişkinliğine de iyi gelmektedir.Limon kabuğunun, bağışıklık sistemini ve kemikleri güçlendirici etkisi olduğu bilinmektedir.

İçerek, portakal ve limonmeyve kabukları nasıl değerlendirilir denilirse, kurutarak kış çayları yapmak mümkündür. Ayrıca portakal kabuğunu balık gibi ağır kokan yemekler sonrasında ocakta yakarak doğal bir oda parfümü yaratılabilir.

cilde iyi gelen meyveler

Cilde İyi Gelen Meyve Kabukları

Elma yorgunluğu alır cildi tazeler, cildi gergin ve pürüzsüz yapar. Kırışıklıklara karşı etkilidir. Öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir. Kaynatılarak içildiğinde göğsü yumuşatır.

Kivinin vitamin deposu kabukları ile yüze maske uygulayarak cildi canlandırmak mümkündür. Karpuz ise cilde sürüldüğünde aknelere karşı etkili olması, meyve kabuklarının cilde faydaları arasında sayılabilir

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

tarçın çayının faydaları

Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın çayının faydalarından evde herkes rahatlıkla hazırlayarak faydalanabilir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan tarçın çayının …

2 Yorumlar

  1. Meyvenin kendisinden belki daha fazla yararı olan meyve kabuklarının faydaları saymakla bitmez. Elma, limon ve portakal kabukları ile bir çok şekilde yararlı şeyler yapılabilmektedir. Kaliteli paylaşımlarınız ile bir çok kişi bunu öğrenebilir.

  2. Aslında tüm meyveleri soyup hem kendisini yemek hem de kabuklarından faydalanmak bizim yararımıza olacaktır. Sitenizi sık sık takip ediyorum, bu önemli bilgileri verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir