Microsoft Edge: Windows 10 için Yeni Tarayıcı

Windows 95’in içeriğinde bulunmayan, sonradan yüklenen internet explorer…

İnternet Explorer ondan daha hızlı ve daha az hata eğilimi olan diğer tarayıcılara (chrome, firefox, opera) birinciliğini kaptırması çok uzun sürmemişti. İnternet Explorer deyince herkesin aklına kağnı gibi çalışan bir tarayıcı geliyordu. Bu duruma “dur” demenin zamanı geldiğini düşünen microsoft “project spartan” kod adıyla geliştirilen ve internet explorer’in yerini alması beklenen yeni nesil internet tarayıcısını nisan ayında gerçekleştirilen build 2015 fuarında resmi olarak tanıttı.

microsoft-edge-logo1

Logo olarak kullandıkları e harfi, internet explorer’dan yabancı gelmese de, daha teknolojik ve sade görünüyor.

microsoft-edge-sekme-gorunumu1

Sekmeler ise daha düz bir yapıya sahip, ve birbirine yapışık olarak görünüyor.

microsoft-edge-sekme-onizlemesi1

microsoft-edge-cizim-araclari1Microsoft Edge üzerinde bulunan dahili çizim araçlarıyla şekiller ve çizgiler ile istediğinizi yapabilirsiniz. (Çengel bulmacada yaptığımız sakal ve bıyıkları microsoft edge ile internet sayfalarında gezinirken de yapabileceğiz) 🙂

Microsoft, kurumsal müşterileri ve farklı uyum sorunlarını göz önüne alarak Internet Explorer’a Windows 10’da yer vermeye devam edecek fakat öncelik Edge’e verilecek.Aşağıdaki video’da da görebileceğiniz gibi minimal ve şık bir tasarıma sahip olan Microsoft Edge, Internet Explorer’ın başarısızlıklarını unutturabilecek mi? Bunu zaman gösterecek….

Microsoft Edge, beyaz ve gri ağırlıklı tasarımıyla dikkat çekiyor ve gelişmiş dijital asistan Cortana ile entegreli geliyor. Bu entegrasyonla sayfa içi aramayı oldukça kolaylaştıran Edge, açık sekmenin üzerine gelindiğinde sayfanın bir önizlemesini gösteriyor (Windows’daki görev çubuğunda bulunan açık programların üzerine gelindiğinde gösterilen önizleme gibi). Tarayıcı, ayrıca açık sayfa üzerinde notlar alınmasına ve çizim yapmasına da olanak veriyor. Eklenti konusunda da oldukça iddialı olan tarayıcı Firefox ve Chrome‘da bulunan eklentilerin port edilerek kullanılmasını sağlıyor. Üstelik bu eklentilerin Edge’de kullanılması için çok küçük değişiklikler yeterli oluyor.

Microsoft Edge (Project Spartan ya da Spartan Projesi), doğrudan adres çubuğu üzerinden hava durumu, borsa bilgileri gibi farklı bilgileri de doğrudan sağlayabiliyor ve daha sonra okumak üzere listeler oluşturmanıza izin veriyor.

 

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

profilo

İstanbul’un Her Noktasıa Aynı Gün PROFİLO Servisi

Profilo kalitesine sahip ürünlerinizden memnun olabilirsiniz ancak bu memnuniyet bir ömür sürecek diye bir şey …