Microsoft’tan İlginç Bilgiler

  • Microsoft ismi ilk defa 29 Kasım 1975 tarihinde, Bill Gates’in Paul Allen’a yazdığı bir mektupta kullanıldı. Bundan bir sene sonra, 26 Kasım 1976 tarihinde ise isim ticari marka olarak tescil edildi.
  • Microsoft’un başkanı Steve Ballmer, çocuklarına Microsoft ürünlerini kullanmaları için baskı yaptığını CNN’deki bir ropörtajında itiraf etti. CNN’deki programda konuşan Ballmer, “Her anne baba çocuklarını iyi yetiştirmek ister. Ben bu konuda başarılı olmayabilirim ama en azından bir konuda beyinlerini yıkamayı başardım. iPod ve Google kullanmıyorlar.”
  • Microsoft şu anda 97,828 insan çalıştırıyor ve yaş ortalamaları 37. Çalışanların %75’i ise erkek. Dünya çapında 88 mülke sahip olan şirketin mal varlıklarının toplam alanı, 1,212,739 metrekare.
  • 1989 yılında çıkan ilk MS Office paketi, sanılanın aksine bir Microsoft sistemi için değildi. MAC’ler için özel üretilmişti. Yazılımın 1990 yılında Windows için bir sürümü de yayınlandı.
  • Windows 95’in Start sesi, besteci Brian Eno tarafından özel olarak yazıldı ve bu sırada bir Apple Macintosh’un yardımı kullanıldı. Vista için pek çok ses de besteci Robert Fripp tarafından bestelendi. Robert, eski King Crimson grubunun gitaristiydi.
  • Bill Gates’in 4 Nisan 1975’de Microsoft’u kurduktan 27 Haziran 2008’de işten ayrılmasına kadar geçen çalışma süresi 12 bin 139 gün.
  • Microsoft’un ilk işletim sistemi 1980 yılında piyasaya sürdüğü Xenix idi. Unix uyumlu bu işletim sistemi PC’ler için görsel arabirim de sunuyordu. Fakat Xenix beklendiği kadar ilgi görmedi. Çünkü çalışmak için bir sabit diske ve 256 KB RAM’e ihtiyaç duyuyordu. Ne var ki, o dönemlerde standart IBM PC’ler 64 KB RAM ile geliyordu ve fiyatları binlerce dolar civarındaydı. Yüksek RAM’li modeller ise servet değerindeydi. Ayrıca çoğu bilgisayarda sabit disk de bulunmuyordu.
  • 2003 yılına kadar üretilen Office yazılımının Save butonu için kullanılan disk resmi, yapısal bir hataya sahipti. Diskin üzerindeki çentik yanlış tarafta duruyordu. (Buna çok güldüm)
  • Excel 2007 ile birlikte 16 bin sütun ve bir milyon satır sayısı desteklenmeye başlandı. Bu da bir Excel tablosunda 16 milyar hücre olabileceği anlamına geliyor.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

protherm

Profesyonel Protherm Kombi Tamir Servisi

Teknolojinin günümüzde çağ atlaması sadece insanların isteklerini daha iyi karşılayabilmek için atılan adımlardandır. Çünkü yeryüzünde …