Mide Yanması Neden Olur? Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide yanması problemi günümüzde yediğimiz besinlerden kaynaklı olan ve büyük küçük demeden her yaşta görülen bir problemdir. Birçok sebepten dolayı mide yanması meydana gelebilir. Bu problem ile başa çıkmanın birçok yolu bulunmaktadır. Mide yanmasını ne geçirir sorusunun cevabı da aslında yine beslendiğiniz yiyecekler ile ilgilidir.

Mide Yanmasının Nedenleri

Mide yanmasının başlıca nedenlerinden biri vücuttan gaz çıkışının olmamasıdır. Gaz sıkışması nedeni ile midede yanma ve şişmeler meydana gelir. Bu çok rahatsız edici bir durumdur. Ayrıca mide yanmasına yediğimiz besinler de biraz önce de belirttiğimiz gibi çok etkilidir. Baharatlı, acı ve aşırı yağlı yiyecekler tüketilmesi sonucu ile de yanma meydana gelebilir. Mide yanmasında tüketilen besinler, hareket olmadan yaşam ve sigara, alkol gibi alışkanlıklar da büyük bir etkendir. Beslenme düzeninizi sağlıklı bir şekilde oluşturmanız mide yanması probleminden korunmanız için yapmanız gereken ilk önlemdir.


Mide Yanmasının Belirtileri

Yanma bazen direkt olarak mide borusunda, midede ve yemek borusunda meydana gelen cayır cayır bir yanmadır. Bir sancı olarak aniden gelir. Bazen ise yavaş yavaş etkisini arttırarak şiddetlenen bir yanma şeklinde olur. Bu rahatsızlık çoğu zaman bağırsak yollarını da etkiler. Bunun sebebi sindirim ve boşaltım sisteminin birbirine olan bağlılığıdır. Mide yanması olan kişilerde kabızlık problemi de görülmesi dolayısı ile olağan bir durumdur. Mide yanması probleminin yanında zaman zaman kramplı ağrılar da gözlenebilmektedir. Yanma hissi gerçek anlamda mide tamamen ateşin içindeymiş gibi olur. Bu problem ile başa çıkmak bazen büyük bir dert haline gelebilir.

Mide Yanmasının Tedavisi

Mide yanması kramplı sancılar şeklinde gerçekleşiyorsa ilk olarak mutlaka doktora gidilmelidir. Doktora gidemeyecek durumdaysanız ve bu yanma hissinden rahatsız oluyorsanız ılık meyve çayları iyi gelecek bir tedavi yöntemidir. Ayrıca mide yanmasına iyi gelen besin olarak da süt ve süt ürünlerini yavaşça içmek de etkili bir yöntemdir. Hafif yiyecekler tüketmeli, mutlaka bol ılık su içmelisiniz. Açık havada yürüyüş yapmalı, derin derin nefes alınmalıdır. Bu yöntemler mide yanması şikayetleri azaltıcı etkidedir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …