Misvakın Sağlığa Faydaları

Misvakın Sağlığa Faydaları

Misvakın sağlığa faydaları arasında en belirgini ağız sağlığına yararlarıdır. Birçok diş macunu reklamında gördüğümüz misvaklı terimi tamamı ile buradan geliyor. Diş çürüklerine, nefes kokularına ve diş etlerine misvak faydaları oldukça etkilidir. Peygamber efendimizde misvak ile dişlerini temizlemiş ve temizliğini önermiştir. Bu nedenle sünnet olan misvak Müslümanlar için önemli bir yere sahiptir. Diş çubuğu olarak da bilinen misvak antibakteriyel özelliklere sahiptir ve ağız içine yerleştirilmiş mikropların giderilmesi için çabalar. Misvak olarak bildiğimiz diş çubuğunu Araplarda arak olarak adlandırılır.

Misvakın Sağlığa Faydaları

Diş Çürüklerine İyi Gelir: Yaşadığımız modern çağda bulunmaz bir nimet olan şekerler ve lezzetli besinler dişlerin çürümesini kolaylaştırır. Dişin katmanlarında yer alan parlak beyaz plaka gittiğinde oluşan çürükler bakteri üremesi ile oluşur. Misvak kullanarak dişlerdeki bakterileri azaltabilir mikrobikleri önleyebilirsiniz. Diş çürümeleri ile savaşan misvak güçlü dişlerin oluşumunu sağlayan mineraller içerir.

Diş Sağlığını Korur: Misvakın faydaları arasında en belirgini şüphesiz diş sağlığıdır. İnce kıllar bulunan misvak diş aralarını rahatça temizler ve dişin en üst tabakasında yer alan diş minesine zarar vermez. Diş plaklarının oluşumunu engelleyen misvak sigara kullananlarda sık oluşan sararmaları önleyicidir.

Diş Minelerini Misvak Korur: Misvakta bulunan dış yapısında yer alan potasyum ve sodyum minerali diş minelerinin kuvvetlenmesini sağlayarak diş sağlığını korur.

Diş Etlerini Korur: Misvak diş sağlığına zarar vermeyen önemli bir bitkidir. İçeriğinde yer alan mineraller diş etlerinin korunmasını sağlayarak antioksidan içeriğine sahiptir. Diş ve diş etlerinin daha sağlıklı olmasını sağlayan misvak antibakteriyel etki sağlar.

Ağızdaki Bakterileri Giderir: Misvakta yer alan bileşenler ağızda ve diş aralarında biriken bakterilerin giderilmesi için tercih edilen doğal bir tedavi yöntemidir.

Baş Ağrılarını Dindirir: Misvak uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda içeriği etkisi ile baş ağrılarının giderilmesine yardımcı bileşenler içerir. Bu beyin sağlığı ile de ilintilidir. Hafızayı güçlendiren misvak kişiye zindelik de katar.

Ağız Kokuları İçin Misvak: Ne Kadar diş bakımı yaparsanız yapın bazen ağız kokusundan kurtulamazsınız. Misvak tam da bu anda imdadınıza yetişir. Mideden gelen ağız kokusuna iyi gelen misvak lezzetli tadı ile ağız kokularının giderilmesinde yardımcıdır.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

anne sütü

Anne Sütünün Önemi

Doğan bütün bebekler anneye muhtaç olarak doğarlar. Ağlamaları, acıkmaları, yürümeleri, koşmaları hep önce anne ilgisi …