Mobil Kullanım Masaüstü’nü Geçiyor…

Yattığımız yerden Facebook‘ta video izlemek, bilgisayar karşısında iki büklüm olarak izlemekten çoğu zaman daha cazip geliyor. Teknolojinin de gelişimiyle mobil cihazların üstün performans ve kullanışlılığı artıyor. İşyerinde çalışırken, küçücük bir ara vererek, facebook bildirimlerine, tweetlere, whatsapp mesajlarına bakmak mümkün… Fotoğraf veya video çekmek gibi ek avantajlarının bulunduğu bu cihazlar hayatımızı sarmaya başladı. Gidişat elbette ürkütücü, fakat hayatımızı gerçekten kolaylaştırıyor.

Örnek vermek gerekirse, adres tarifini sevkiyatçı Ömer abi’ye bildirmek… Harita konumunu bile gönderdiğimiz mobil uygulamaların bulunduğu platformlar, bu ve bunun gibi örneklerle hayatımızı gerçekten kolaylaştırıyor. Adımlarımızı dahi sayabiliyor, nabzımızı kontrol edebiliyor.

Parmak izimizle kitlediğimiz kişisel telefonlarımız gerçekten güvenliği de ön plana çıkarıyor. Gelişen teknolojilerin, bizler için tasarlandığı aşikar. Yakın zamanda “daha ne yapabilirsiniz?” sorumuza karşı, “bunu da çıkardık!” cevabı geleceğinden eminim.

I love my phone phrase handwritten on the school blackboard

Dizüstü veya Masaüstü bilgisayarlar ile internete girişlerin ortalaması da telefon, tablet gibi mobil platformlara göre düşüş gösteriyor. Televizyon izlerken bilmediğimiz bir kelime için, bilgisayarı açıp Google amcaya sormak gerçekten çok saçma geliyor. Telefon yaklaşık 1 metre uzağımızda, yapmamız gereken tek şey kilidini açmak…

Hatta Google‘ın Code Mobile konferansına katılan aramalardan sorumlu başkan yardımcısı Amit Singhal, Google üzerinden yapılan aylık 100 milyar aramanın yarısından fazlasının mobilden yapıldığını belirtti. Hatta mobil tanımına 6 inçten küçük ekranları ele aldıkları, yani tabletleri bu kategoriye dahil etmediklerini söylüyorlar.

Aslında masaüstü ve dizüstü bilgisayar kullanıcıları azalmıyor. Büyüme mobil kullanım da daha fazla, hepsi bu. Hatta aşağıdaki grafikte de bunu gözlemleyebilmek mümkün.

mobile-users

Facebook’un geçtiğimiz günlerde bir milyar günlük kullanıcı sınırını aşmıştı. Şimdiki hedefi ise bir milyar mobil kullanıcıydı. Detayları buradan öğrenebilirsiniz.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

pubg mobile

PUBG Mobile’de Oyun Kazanmanızı Sağlayacak 10 Pratik Bilgi

PUBG, PlayerUnknown’s BattleGrounds’un kısaltması şeklinde ortaya çıkmış bilgisayar oyunudur. Mantığı silahsız bir şekilde 100 kişiyle …