Moody’s, S&P, Fitch Nedir? Kredi Derecelendirme Kuruluşları Ne İş yapar?

Moody’s Nedir?

Moody’s Investors Service mali piyasada Moody’s olarak bilenen kredi derecelendirme kuruluşudur. Uluslar arası olarak çalışan kurum kişilerin firmaların ve devletlerin kredi itibarlarını belirleyerek borçlunun borcu geri ödeyebilme imkanını değerlendirmektedir.

5720f1ebc03c0e189016515b

Kredi derecelendirmenin yakın zamanda kişinin işe alınmaya uygunluğu, sigorta primi gibi işler içinde kullanılmaya başlanması kredi derecelendirmeye olan arz ve talebi de arttırmıştır.1909 senesinde kurulan şirketin şuanda yaklaşık 28 ülkede şirketi bulunmaktadır. Bu sektörde bulunduğu süre zarfı nedeniyle deneyimleri ile araştırmalar ve analizlerinde son derece güvenilir ve doğru bilgiler sunulmaktadır. Uzmanlığı ve tecrübesi ile sektöre yön vermiş olan Moody’s şirketinin yaptığı analizler tüm ülke piyasalarının gözünde önemli bir yere sahiptir

S&P Nedir?

Açılımı Standard & Poor’s olan bir kredi değerlendirme kuruluşudur.1970’li ve 1982’li yılların getirdiği ekonomik kriz nedeniyle dünyada para sisteminin uluslararası işleyişinde ülkeleri değerlendirip sınıflara ayırmıştır.

ABD'de, Senato liderlerince varılan anlaşma, Wall Street'te hisselerin yükselmesine neden oldu. ABD'de, Senato liderlerinin federal hükümetin yeniden açılması ve borçlanma limitinin yükseltilmesi yönünde anlaşmaya vardıkları haberlerinin ilk yansıması, New York Borsasında görüldü. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor;'s (S&P). (Cem Özdel - Anadolu Ajansı)

Şirketin amacı borç alacak olan şirket veya ülkelerin faizlerini ve işin riskini belirleyerek borç veren kişileri bilgilendirmektedir. S&P kuruluşu işin riskini değerlendirirken siyasal gündemdeki riskler, seçim sistemi ve zamanları, siyasal partiler, iktidar ve muhalefet ilişkileri ve dış politika gelişmelerini de göz önünde bulundurdukları için son derece doğru ve güvenilir sonuçlar elde etmektedir.

Fitch Nedir?

Fitch Ratings ABD ve Birleşik Krallık merkezli diğer bir kredi derecelendirme kuruluşudur. Dünya çapında çalıştığı için yaptığı analizler ve sonuçları devlet ve kurumların gözlerinde önemli bir yer teşkil etmektedir.

kredi-derecelendirme-kuruluslarindan-secim-sonrasi-yapisal-reform-uyarisi

Fitch Ratings 1975 oylanan 3 büyük kredi derecelendirme şirketinin arasında Moody’s ve S&P ile birlikte yer almıştır. Yaptığı iş ise aynı Moody’ gibi kişilerin kurumların ve ülkelerin kredi derecelendirme notunu belirlemektir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …