Moringa Çayının Faydaları

Moringa bitkisinden yararlanmanın en sağlıklı yolu çayını yapmaktır. Moringa çayının faydaları arasında en güçlü özellikleri anti inflamatuar etkisi ve antioksidan özellikleri yer alıyor. Serbest radikallerin vücuda zarar vermesini engelleyen moringa çayının faydaları içinde kanser riskinden korunma, enerji vermesi, bellek gelişimini arttırması, sindirim bozuklukları, kalp rahatsızlığı, anemi rahatsızlığını azaltması ve karaciğer rahatsızlıklarına karşı korunma sağlar.

Moringa Çayının Faydaları

Amino asit, mineral ve vitamin deposu olarak bilinen moringa yüksek oranda protein, kalsiyum ve potasyum barındırırken A,  C ve D vitaminlerine sahiptir.

Yaraların İyileşmesini Sağlar: Moringa bitkisinin kökleri ve yaprakları ile yapabilceğiniz moringa çayı kanın pıhtılaşmasını sağlayarak yaraların üzerine uygulanıp hızlı iyileşmesi sağlanır. Yara ve kaza sonucu oluşan kesikler için moringa çayı ile kompres yapılabilir.

Serbest Radikallerle Savaşır: Hücrelerin hasar görmesi ve inflamasyonla savaşan moringa çayı antioksidan etkisi sayesinde vücuttaki serbest radikallerin zarar vermesini engeller. Moringa çayında bulunan askorbik antioksidanı DNA’ların korunmasını sağlayarak vücudun yenilenme sürecinde destek olur.

Antibakteriyel Etkisi Bulunur: Moringada yer alan bileşenler antibakteriyel etkiye sahiptir ve vücuda yerleşmiş iltihaplanmalarla savaşır. Enfeksiyonlardan kaynaklı sindirim sorunlarına da iyi gelen moringa çayı vücutta birikmiş mantar türlerini de giderir.

İltihaplara Karşı Etkilidir: İnflamasyonun etkisinin azalmasında etken olan moringa çayı proteinlerin baskılanmasını sağlayarak inflamasyonun önlenmesine yardımcı olur.

Karaciğeri Korur: Moringa çayı içerek karaciğerin temizlenmesi ve rahatlaması sağlanabilir. Karaciğer enzimlerini normal seviyede tutmayı başaran moringa çayı karaciğerdeki proteinin artmasını sağlarken oksidatif stresinde azalmasında destekleyicidir.

Diyabet Hastalığı İçin: Diyabetik rahatsızlıklarda oluşan oksidatif stresin azalmasında etken olan moringa çayı şeker ve insülin seviyelerinin de azalmasında destektir. Kolesterolü düşüren çay hücrelerin hasar görmesini de engeller.

Beyin Gelişimini Destekler: Nörolojik rahatsızlıklarda gerilemeye giren bilişsel işlevin azalmasını sağlar. Moringa çayı içerek beyin gelişimi desteklenir ve hafızanın artması sağlanarak Alzheimer hastalığında oluşan semptomlar azalır.

Kardiyovasküler Rahatsızlığı Önler: Moringa yapraklarından yapılan moringa çayı kardiyovasküler rahatsızlıklarda oluşan arter tıkanmalarını önleyerek kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlar.

Moringa Çayı Nasıl Tüketilir?

Moringa yapraklarını temizledikten sonra kurutulmuş halde saklayabilirsiniz. Cezvede sıcak suya ekleyeceğiniz moringa yaprakları 5 – 6 dakika kadar demlenmesini beklemelisiniz. 10 – 15 dakika kadar sonra ılık halde moringa çayı içebilirsiniz. Günde en fazla 3 bardak kadar moringa çayı içilmelidir.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …