Mosso Cavalier 700 Claris İncelemesi

Mosso Cavalier 700 Claris modeli, tüm parçalarında Shimano Claris ile buluşmuş, giriş seviyesinin bir basamak üstünde yer alan yol-yarış bisikletidir. Alüminyum 6061 kadro ve maşa kullanılmış bisikletin toplam ağırlığı 10,5 kilogramdır. Mosso Cavalier 700 Tourney’in bir üst, Mosso Cavalier 700 Sora’nın bir alt modelidir.

4 farklı renk seçeneği bulunan bisikletin 50, 52, 54, 56, 58 cm’lik kadro boyları mevcuttur. Renk seçeneklerinin üçünde ana renk olarak siyah kullanılmış, dördüncüsünde antrasit rengine yer verilmiştir. Renk kombinasyonları: Siyah-kırmızı, siyah-gri turuncu, siyah-gri lime ve antrasit-gri mavidir.

Mosso Cavalier 700 Claris Aktarım Organları

Aynakol, ruble(kaset), vites kolu, ön ve arka attırıcı, fren, ön, arka ve orta göbekte Shimano’nun Claris modeline yer verilmiştir. 2×8 vites sistemi bulunan bisiklette, aynakol Shimano Claris FC-R2000 50/34 dişliye, ruble Shimano CS-HG50  11/28 dişliye sahiptir. Zincir olarak ise bakımının daha rahat yapıldığını(aparat gerekmeden ek yerinden çıkarabileceğiniz) KMC markasının 8’li kaset uyumuna sahip Z72’si kullanılmış.

Mosso Cavalier 700 Claris Fren Sistemi

Mosso Cavalier 700 Claris’te frenler de Shimano’nun Claris BR-2000 modeli kaliper frenler kullanılmış. Hafiflik ve güvenilir frenleme için bu fren sistemine yer verilse de kullanılan fren pabuçları ıslak zeminler için tasarlanmamıştır. Islak zeminlerde kullanım için fren mesafesini daha kısaltacak farklı bir model fren pabucu almanızı tavsiye ederim. Bisiklet Fren Rehberi okuyarak fren çeşitleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kullanılan Diğer Ekipmanlar, Özellikleri ve Tavsiyeler

Yüksek oranda akışkanlık sağlayan Shimano Claris HB-RS300/FH-RS300 rulmanlı olmayan jant göbeklerine yer verilmiştir. Jant olarak Starrims J13DT profil jant kullanılmıştır. Profil jant ağırlığı biraz daha arttırsa da daha agresif bir yapıyı oluşturmuştur. Lastik olarak RUBENA SYRINX V80 25-622 modeli kullanılmıştır. 28″ jant için kullanılan 25 mm’lik çapa sahip bu lastikler Schwalbe’nin daha üst düzey lastikleriyle değiştirilebilir. Aynı şekilde pedallar da Welgo R11 modeldir ve değiştirilmesi sürüş zevkini ve performansını önemli ölçüde arttıracaktır.

Bisiklette can alıcı noktalardan birisi fren ve vites tellerinin kadro içerisinden geçirilmesidir. Bu bisikletin elle taşınması esnasında rahatlık sağlamaktadır. Görüntüde de güzellik sağlayan bu noktaya ek olarak kaynak izlerinin silinmesi ön tarafta karbon havası yaratmıştır. Gidon, gidon boğazı ve sele Mosso’nun kendi üretimidir. Sele hafiftir ve uzun turlar için ağrı yapabilir.

Bu bisikletin muadili Bianchi SLR 400, Kron RC2000 ve Carraro CR-Race 022 modelidir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

kalorifer petekleri hava alma

Kalorifer Peteklerinin Havası Nasıl Alınır?

Öğrenci evlerinin vazgeçilmezi olan ve fatura dostu olarak bilinen kaloriferler, doğalgazla beraber kullanıldığı için de …