MPT-76 Milli Piyade Tüfeğinin Özellikleri

MPT-76, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin piyade tüfeği ihtiyacını karşılamak amacıyla, tamamen Türk mühendisler tarafından üretilmiş Milli piyade tüfeğidir. MPT, milli piyade tüfeğinin kısaltılmasından meydana gelir.

Aksesuarsız 4100 gram ağırlığında olan silahın etkili menzili 600 metredir. G3 piyade tüfeği gibi 7.62×51 fişek kullanan silahın şarjör kapasitesi 20 mermiliktir.

-40° ve +60° gibi sıcaklık değerlerine rağmen atışını gerçekleştiren MPT-76, zorlu hava koşullarına elverişlidir. Aynı zamanda, toz, çamur, su, buz gibi testleri de başarıyla atlatmıştır. Yine milli keskin nişancı tüfeği Bora-12 gibi dünya sıralamasında yer alan silah, NATO’nun da 42 testini başarıyla geçmiş tek silahtır.

NATO’nun testlerinde 1000 mermi başına, “boş kovanı sıkıştırma” gibi 8 hata normal karşılanıyor. Fakat bu MPT-76’da 1000 mermide 3 hata kadar az! 2014 yılında MKEK ve Kalekalıp tarafından seri üretimine geçilen silah, Amerika tarafından fazlasıyla ilgiye maruz kalmaktadır.

MPT-76 Sızdırılma İddiası

MKEK Kırıkkale fabrikası genel müdürü Mustafa Tanrıverdi, tüfeğin çizim, üretim ve mühendislik planlarını 1.2 milyon TL karşılığında Amerikan silah şirketine satmaya çalışırken yakalandı. Suçunu kabul eden Tanrıverdi, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar neticesinde 12 yıl 8 ay hepisle cezalandırıldı.

Kurma kolu, şarjör mandalı ve emniyet mandalı her iki tarafta da bulunabilen milli piyade tüfeği, sessiz kurma özelliğiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Merminin namludan çıkış hızı 800 metre/saniyedir. Namlu uzunluğu 16″ olan silahın namlu ömrü de minimum 12000 atımdır.

Dipçiği kapalı durumdayken uzunluğu 92 santimetredir.(Dipçiği 12 kademelidir) El kundağının bulunduğu bölüme takılan aparatla bulunduğu yere sabitlenebilen silah, bazı aparat ve parçalarla çeşitli mermi ve bombanın atılmasını sağlar. Ayrıca üstünde bulunan tutma koluyla taşınması gayet kolaydır. Ayrıca dürbün takılmaya da el verişlidir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …