Muğla Gezi Rehberi

Muğla, Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nin ortasında kalmış, turizm cenneti şehrimizdir. Tarihi açıdan da epey zengin olan Muğla, günümüzün en çok turist çeken yerlerinden biri haline gelmiştir. Muğla’ya yolunuz düştüğünde, aşağıdaki yerlerden oluşmuş Muğla Gezi Rehberi ile gezi düzenleyebilirsiniz. İşte Muğla’da gezilmesi gereken yerler:

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi müthiş bir manzaranın üzerine kurulu olan yerlerden biridir. İki limanın arasında yer alan Bodrum kalesinin, üç tarafı denizle çevrilir. Sadece kuzey yönüyle karaya bağlı olurken, denize yüksekliği 47 metredir. Fransız kulesi olarak bilinen bu kuleden başka kuleler de Muğla’da vardır. Bu kuleler ise İtalyan, İngiliz ve Alman kuleleridir. Şehrin en ünlü yerlerinden biri haline gelen Bodrum Kalesi, huzurlu manzarasıyla birlikte pek çok insanın beğenisini kazanmış yerlerden biridir. Buraya giderek kısa bir gezintiye çıkabilir, yeme içme mekanlarında hoş zamanlar geçirebilirsiniz. Ailenizle gidebileceğiniz en ideal yerlerden biri olan Bodrum Kalesi, görsel olarak sizi epey etkileyecek yerler arasında olacaktır.

bodrum kalesi

Bodrum Antik Tiyatro

Muğla denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri de şüphesiz ki Bodrumda yer alan Antik Tiyatrodur. Yerli yabancı pek çok turistin ilgisini çeken bu turistik yer, etkileyici manzarasıyla mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Klasik çağın günümüz sembollerinden biri haline gelmiş durumdadır. Tiyatrosu geçmişin antik yüzüne bağlı olarak tasarlanmıştır. Her tiyatroda bulunduğu gibi üç bölümden oluşur. Ülkenin en eski tiyatroları arasında yer alan bu tiyatronun Mausolos devrine ait olduğu bilinir.

Bodrum Antik Tiyatro

Sarıgerme Plajı

Muğla’da görülecek yerler arasında etkileyici manzaraya sahip olan bir yer arıyorsanız, o zaman ilk adresiniz Sarıgerme Plajı olmalıdır. Özellikle yazları çok önemli bir nokta haline gelmektedir. Pek çok turistin akın ettiği bir yer olduğundan dolayı burada, epey hareketliliğin olduğunu söylemek doğru olacaktır. Görkemli bir manzara görmek isteyenler için ideal olacak Sarıgerme plajı, şehrin belki de en güzel yerleri arasında gösterilir. Eğer Muğla’ya doğru yola çıkmışsanız ve burada bir tatil yapmayı planlıyorsanız, tercihinizi bu plajdan yana kullanmanız iyi olacaktır. Tertemiz denize sahip olan plaj, aynı zamanda huzurlu bir tatil geçirmeniz için uygun olacaktır. Aynı zamanda mavi bayraklı plajlar arasında olan bu plaj Sarıgerme köyünde yer alır.

Sarıgerme plajı

Dalaman Çayı

Dalaman çayı, oldukça eğlenceli saatler geçirmeniz için ideal olacak yerler arasındadır. Muğla’nın güzelliklerini daha yakından görmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yer olan Dalaman Çayı, nefes kesen görüntülere sahip olan sayılı yerlerden biridir. Küçük bir yapısı bulunmasına karşın, suyu oldukça boldur. Suyu Acıpayamın yakınlarına kadar akmaya devam eder. Suyunun bol olmasının nedeni ise civar çaylardan gelen sular nedeni ile olur. Rafting yapmak için en uygun yerlerden biri haline gelmiştir. Pek çok turistin tercihi haline gelen bu yeri, Muğla ziyaretiniz sırasında mutlaka görmeye özen göstermelisiniz.

Dalaman Çayı

Cennet Adası

Eğer tatilden beklentiniz biraz huzursa Cennet Adası tam da beklentilerinize ulaşmanızı sağlayacak bir seçenek olacaktır. Ormanlarla çevrili bu ada, masallardan çıkma gibi bir görüntüye sahiptir. Özellikle Muğla’nın güzelliğini yaşamak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunur. Adını andıran bir yapıya sahip olan ada, pek çok turistin de uğrak yeri haline gelmiştir. Marmaris’te bulunan bu ada, temiz havasıyla da beğenilerinizi kazanacak yerlerden olacaktır. Teknelerin en çok bulunduğu bölgeler arasında bulunur. Aynı zamanda bir doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerinde beklentilerini karşılayacak türden yerler arasında bulunur. Sizlerde Yalancı Boğaz üzerinden bir yürüyüşle Cennet Adasına gelebilirsiniz.

Cennet Adası

Kelebek Vadisi

Muğla’da gezilecek yerler arasında bulunan Kelebek Vadisi, bugüne kadar görmediğiniz bir güzelliği görmek adına gitmeniz gereken yerler arasında bulunur. Ölüdeniz’de bulunan Kelebek Vadi’sine ulaşımda bir hayli kolaydır. Her an kalkan motorlar ile buraya ulaşmanız mümkündür. Buraya gelir gelmez çok etkileyici bir manzaranın içinde kendinizi bulabilirsiniz. Her yıl binlerce yerli yabancı turisti ağırlayan bu vadi, misafirlerine çok huzurlu saatler vaat eden yerlerden biridir. Sizlerde tatilinizi daha renkli bir hale getirmek adına tercihinizi kelebek vadisinden yana kullanabilirsiniz.

Kelebek Vadisi

Beçin Kalesi

Muğla’nın tarihi yönden de çok güçlü bir yapısı vardır. Bu yönüyle de ilgileri üzerine çekmiş ve pek çok insanın ziyaretine ulaşmış yerlerden biri olmuştur. Beçin Kalesi de Muğla’nın tarihine göz atmak isteyen kişiler açısından iyi bir fikir olacaktır. Buraya gittiğinizde Muğla’nın çok eski tarihine tanıklık edebilirsiniz. Milas Ovasında yer alan bu kale, şehrin tüm güzelliğini inceleyebilmek adına bulunmanız gereken yerlerden biri olmuş durumdadır. Bir tepenin üzerinde yer alan Beçin Kalesi, 14. Yüzyılda yaptırılmış bir kale olarak bilinir. Aynı zamanda Menteşe beyliği için başkentlik yapmıştır. Daha sonra Menteşe Beyliğinin merkezi buradan alınarak, Balat’a taşınmıştır. Buradaki yaşamda yine kaldığı yerden devam etmiştir. Daha sonra bu yer gitgide önemini kaybetmeye başlamıştır. Ve 1960’lı yıllarda önemini yitirmiş ve tamamen terkedilmiştir.

Beçin Kalesi

Kargı Koyu

Camel Beach veya bilinen adıyla Kargı Koyu, Bodrumda yer alan bir koydur. Adının bu şekilde konulması ise Bodrum’un batısında bulunan develerden almaktadır. Halen burada deve turları yapılmaya devam eder. Bu nedenle Muğlada ziyaret edilecek yerler arasına konulması gereken renkli yerler arasındadır. Özellikle çocuklu ailelerin en çok bulunduğu yerlerden biri olurken, yabancı turistlerinde buraya olan ilgisi her geçen gün artmaya devam etmektedir. Plajı da son derece temiz olan bu Kargı Koyu, her açıdan iyi bir tatil yapmak isteyenlerin uğraması gereken yerlerden biridir. Son derece huzurlu ve ferah bir yapısı bulunan Kargı Koyu, özellikle iyi zamanlar geçirmek isteyenler için ideal olacaktır.

Kargı Koyu

Turgut Şelalesi

Marmaris’te görülmesi gereken yerler arasında belki de en çok tavsiye edilen yerlerden biride Turgut Şelalesidir. Turgut köyünde yer alan bu şelale büyülenmenize neden olan yerlerden biri olacaktır. Ormanla iç içe yapısı bulunan bu şelale, unutamadığınız yerler arasında bulunacak. Aynı zamanda burada yapılabilen etkinlikler sayesinde, zamanınızın daha iyi şekilde geçeceğini söylemek doğru olur. Cip safari seçenekleri sayesinde, kendinizi oldukça eğlenceli zamanların içinde bulabilirsiniz.

Turgut Şelalesi

Zeytinlikuyu Plajı

Öte yandan denize girmek içinde temiz ve huzurlu bir yer arıyorsanız, o zaman tercihinizi Zeytinlikuyu plajından yana yapabilirsiniz. Bu yönleriyle birlikte pek çok insanın ilgisini çeken plaj, deyim yerindeyse yazın dolup taşıyor. Oldukça temiz bir yapısı bulunduğundan dolayı, insanların çoğu denize girmek için burayı tercih ediyor. Kış aylarında nüfusunun önemli sayıda düştüğünü belirtmekte yarar var.

Zeytinlikuyu Plajı

Yediler Manastırı

Muğla’da mutlaka ziyaret edilecek yerler arasında bulunan Yediler Manastırı, her yıl binlerce turisti ağırlayan yerlerden biri oluyor. Tarihi dokusu ve manzarasıyla birlikte pek çok insanın ilgisini çeken bu yer, Muğla ziyaretiniz sırasında çok beğeneceğiniz yerlerden biri olacaktır. Aynı zamanda Yediler Manastırına gelerek Bafa Gölünü de en ince ayrıntısına kadar görebilirsiniz. Tabi bu bölgeye ulaşmak için uzun bir yola çıkmanız gerektiğini de belirtmek gerekiyor. Yaya olarak 3 saatlik bir yol sonunda buraya ulaşmanız mümkün olacaktır. Buranın pek çok tarihi yönü bulunurken, Almanların keşfi üzerine buranın tarihin en eski tasvirlere sahip olduğu bilinir. Burada yer alan mağaraları da gezerek, tarihe yakından tanıklık edebilirsiniz. Yabancı turistlerde bu bölgeye çok büyük bir yoğun gösterirken, burada yer alan bazı bölgeler Hristiyanlar tarafından kutsal olarak kabul ediliyor.

Yediler Manastırı

Milas Müzesi

Milas Müzesi Muğla’ya geldiğinizde es geçmemeniz gereken yerler arasında bulunur. Tarihi çok yönden görebileceğiniz bu yer 1983 yılında oluşturulurken, ziyaretçilere açılması 1987 yılını bulmuştur. Kültür merkezi de yine bu binanın içinde bulunmaktadır. Toplamda 1556 m2lik bir bahçesi bulunan yapı iki katlı olarak inşa edilmiştir. Aynı zamanda binada sergi salonu da bulunmaktadır.

Milas Müzesi

Uyku Vadisi

Yürüyüş yapmak için sakin ve huzurlu bir yer arıyorsanız, aynı zamanda manzarası da güzel olmalı diyorsanız, Uyku Vadisi tam size göre olacaktır. Burada ruhunuzun dinlenmesini sağlarken, çok iyi zamanlar geçirebilirsiniz. Yeşil ağaçların arasında bulunan bu güzellik unutamayacağınız zamanlar geçirmeniz açısından ideal olacak yerler arasındadır. Burada aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte doğa güzelliği eşliğinde iyi anıları peşinizde bırakabilirsiniz.

Uyku Vadisi

Kızkumu

Kızkumu Marmaris tatilinde gidilecek yerler arasında mutlaka uğranması gereken bölgelerden biridir. Gezide unutulamayacak zamanlar yaşamak isteyenler açısından mutlaka değerlendirilmesi alanlardan biri olmaktadır. Özellikle burada yabancı turistlerin sayısı oldukça fazladır. Her geçen gün turist sayısı buraya yoğun bir şekilde gelmeye devam ederken, bölgenin ünü sürekli olarak artmaya devam etmektedir. Artık Marmaris’e gelecek olan herkesin uğrak yeri olan yerlerden biri olmuştur. Aynı zamanda burası Orhaniye beldesine de yakınlığı ile bilinen yerlerden biridir. Özellikle sessizlik arayanlar için en uygun seçenekler arasında olacaktır. Kalabalıktan çok tatilini huzurlu bir şekilde geçirmek isteyenlerin yolu mutlaka Kız kumuna da düşmelidir. Burada çok huzurlu bir yürüyüş yaparken, doğa ile içiçe olduğunuz zamanları da yaşayabilirsiniz. Buranın özelliği ise diğer bölgelerden çok daha farklı olmak üzere karşımıza çıkıyor. Pek çok insanın hayret içinde kaldığı denizin yapısı diğer denizlerden oldukça farklı gözüküyor. Buradaki oluşum üzerinde yüründüğü için, gelen ziyaretçilerin de şaşkın bakışlarını üzerinde toplayan bir yer olmaktadır. Efsanelere bile konu olmuş Kızkumu, heyecanlı zamanlar geçirmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olacaktır. Muğla gezi rehberi içerisinde, yazmaktan en keyif aldığım yer burasıydı. Muğla’ya düzenlenen her gezi için mutlaka uğranması gereken bir yer…

Kızkumu

Uzunyalı Plajı

Uzunyalı Plajı, özellikle yabancı turistlerin en sık uğradığı yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Buranın ulaşımının çok kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi ve plajının da bir hayli temiz olması, onun bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni olarak gösteriliyor. Marmaris’in merkezinde yer aldığı içinde, her geçen gün ziyaretçi sayısında artışlar yaşanmaya devam ediyor. Özellikle denize girmek için uygun yerlerden birini arıyorsanız, tercihinizi Uzunyalı plajından yapabilirsiniz. Merkezde yer almasından dolayı, konaklama yerinden de daha rahat bir yer ulaşım sağlayabilirsiniz. Öte yandan mavi bayraklı plajlar arasında olduğundan dolayı, temizlik açısından da bir sıkıntı yaşamazsınız. Bu nedenle plaj seçenekleri arasında mutlaka bulundurmanız gereken bir yer olacaktır.

Uzunyalı Plajı

Yuvarlakçay

Tatilini daha renkli bir hale getirmek isteyenlerin uğrak noktası haline gelen Yuvarlakçay, Muğla’nın güzelliğini yakından görmek adına bulunmanız gereken yerler arasındadır. Her zamankinden daha iyi bir zaman geçirmek ve huzurlu hissetmek adına buraya doğru yola çıkmalısınız. Aynı zamanda birbirinden etkileyici tarihi eserleri de içinde bulundurduğu için, en zevkli anılarınız arasında yer alan yerlerden biri olacaktır. Pek çok ziyaretçisi bulunan Yuvarlakçay, özellikleri sayesinde her geçen gün ününe ün katmaya devam ediyor. Artan ününü duyan herkes buraya ziyaret gerçekleştirirken, pek çok doğa harikasını da yakından görebiliyorlar.

Yuvarlakçay

Muğla Gezi Rehberi’ni sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Diğer iller için hazırladığımız Gezi Rehberi yazılarını da incelemenizi tavsiye ediyoruz…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …