muhabbet kuşu

Muhabbet Kuşu Bitleri Nasıl Temizlenir?

Muhabbet kuşları, kuş türleri arasından en sık hastalığa yakalanan türlerden birisidir. Özellikle hayvanın tüylerinin arasına yerleşmiş olan bitler ve pireler, hayvanı oldukça rahatsız eder. Ayrıca kuşun içerisindeki bu canlılar, evinize dağılabilir ve sizin için de risk teşkil edebilir. Bu nedenle muhabbet kuşlarınıza bit ve pire bakımından dikkat etmelisiniz.

Muhabbet kuşunuza bit bulaştığını çok kolay yöntemlerle anlayabilirsiniz. Öncelikle kuşunuzu gözlemlediğinizde, onun sürekli gagasıyla tüylerinin arasını kontrol etmesiyle bit ve pirelerden şüphelenebilirsiniz. Aynı zamanda sürekli kafesin köşelerine sürtünerek kaşınma ihtiyacını gidermesi de bit ve pirenin işaretleri arasında yer alıyor. Peki muhabbet kuşunuza gerçekten bit bulaştıysa bu problemi nasıl yok edebiliriz?

muhabbet kuşu kaşınma

Muhabbet Kuşu Bitleri Nasıl Temizlenir?

Öncelikle kuşunuzda bit olduğundan şüpheleniyorsanız, kuşunuzun tüyleri arasında üfleyerek içerisinde oluşan parazitleri kendiniz de görerek kesin emin olabilirsiniz. Kuşunuza bit ve pirelerin bulaşmaması için de düzenli olarak kafes temizliğini yapmalısınız. Kafesin alt mandallarını çıkararak, mandalları mutlak deterjanlı suyla temizleyin. Bu durumda kuşunuza parazit bulaşma riski oldukça azalacaktır.

  • Muhabbet kuşunuza bit bulaştıysa, pet shoplarda kuşlara özel olarak satılan ilaçlardan temin ederek, bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Kafeste bulunan yemlik ve suluğu çıkarın. Daha sonra tüm kafesi deterjanlı suyla tertemiz yıkayın.
  • Daha sonra kuşunuz için bit ve pire losyonu temin etmeniz gerekecek. Kuşunuzun tüylerinin arasına ve tüm vücuduna losyonu 40cm uzaklıktan sıkın. Losyonun, kuşun ağzına ve gözüne gelmemesine özen gösterin.
  • Sıkılan losyonlar, kuştaki parazitleri kısa sürede tamamen yok edecektir.

Kuşunuza bit ve pire gibi tehditlerin yaklaşmaması için, ona duş tekniğini uygulamalısınız. Püskürtmeli bir kabın içerisine temiz su koyarak, kuşunuzun gövdesine gelecek şekilde sıkmalısınız. Bu sıkma mesafesi en fazla 10 cm olmalıdır. Ayrıca pet shoplarda kuşlar için satılan özel banyo kaplarını da temin edebilirsiniz. Temin ettiğiniz banyo kabının içerisine temiz su koyun ve kafesin içerisinde bu kısma ayrılan bölüme yerleştirin.

Evcil hayvan bakımı büyük sorumluluk gerektiriyor. Özellikle kuşlarda bu sorumluluk iki katına çıkabiliyor. Bu yüzden kuşunuzu düzenli olarak takip etmenizde ve temizliğine dikkat etmenizde fayda olacaktır. Muhabbet Kuşu Besleme ve Konuşturma makalesinde bu konuda detaylı bilgiler mevcuttur.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …