Murat Kekilli Kimdir?

18 Nisan 1968 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Gariban bir ailenin çocuğu olması karpuz tarlalarında çalışmasını gerektirmiştir. Piyanoya olan merakı küçük yaşlarda başlayan Murat Kekilli, ilk, orta ve lise eğitimini Adana’da tamamlamıştır. 1989 yılında vatani görevi için memleketinden ayrılmıştır.

1992-1993 yılları arasında yapılan devlet konservatuar sınavını kazanan Kekilli, bir yıl sonra konservatuarı bırakır. Bu süreçte İstanbul’a gelir ve 1994 yılında bir müzik grubunda yer alır. Bu birliktelik uzun sürmeden kendi grubu olan Klikyalılar’ı kurar.

1996 yılında Eşşek Gözlüm albümünü çıkarır. “Dünya’nın en güzel gözleri eşeklerdedir… Sana ettiğim onca iltifat hep bu nedenledir.” diye devam eden çıkış parçası, 1999 yılında çıkardığı “Bu akşam ölürüm” isimli şarkısı kadar ses getirmemiştir. Murat Kekilli’yi meşhur ederek, bir çok kişiye sesini duyurmasını sağlayan parçası albümle aynı ismi taşıyan “Bu akşam ölürüm” isimli şarkısıdır.

bu akşam ölürüm murat kekilli
Murat Kekilli’nin Bu akşam ölürüm şarkısına çektiği klipten bir kare…

Bu akşam ölürüm isimli şarkısına çektiği klip ile müzik listelerinde uzun süre zirvede kalmayı başarmış, bir çok kişi tarafından da kötü yönde eleştiri almıştır. Kendine has tarzıyla Boğaziçi Müzik ile oluşturduğu bir diğer albümü Yedialtı’dır. Yedialtı albümünde; Söyleme, Gel Öpem Seni, Alır Seni Boşarım, Bir Çift Turna Gördüm, Salını Salını, Çılgın, Köprüden Geçti Gelin, Kapat Kapıları, Beşinci Mevsim, Usandım Ben şarkıları yer almaktadır.

Söyleme adlı eserinde “Sen bende yüzerken, ben sende boğuluyordum.” gibi bir söz geçer ki beni benden eder. Ayrıca Çılgın adlı eserine çektiği klip ile ne kadar deli olduğunu da ispatlamıştır.(Şarkı da psikolojik sorunları olan bir aşığı anlatmaktadır.)

Yaptığı her şarkı, her albüm anadolu ve aşk kokan Murat Kekilli’nin albümleri şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Vay be! Eşek Gözlüm – 1996
  • Bu Akşam Ölürüm – 1999
  • Yedialtı – 2002
  • Avara – 2004
  • Bir Ahir Zaman – 2006
  • Kalbimdeki Darp – 2010
  • Gümüş Teller – 2013

Yaptığı her albüm sonrası, çıkış parçasına yaptığı klip ile müzik listelerinde üst sıralarda yer almıştır. Özel yaşantısıyla kesinlikle gündem olmamış, magazin haberlerinde yer almamıştır. Memleketi olan Adana’da doğayla iç içe yaşadığı bilinir. Bunun yanı sıra sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmaları, yoksullara, şehit yakınlara yaptığı ziyaretler ve yardımlar ile “Halkın Sanatçısı” olmaya layık bir kişidir.

Sanatçı, müzik dünyasından kesinlikle uzaklaşmamış, konserleri ve çalışmaları devam etmektedir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Sürrealist Tablolarla Salvador Dali

Ünlü sürrealist ressam Salvador Dali , 11 Mayıs 1904’te İspanya Figueres’in küçük tarımsal köyünde Salvador Felipe Jacinto Dali i …