müziğin yararları

Müziğin Yararları Nelerdir?

Müziğin ne kadar eski olduğu tam olarak bilinememektedir. Fakat hangi din, hangi ırk, hangi topluluk olursa olsun, müzik insan hayatında muhakkak yer almıştır. Müziğin ilk olarak doğanın ve hayvanların seslerini taklit etmek için çıktığı düşünülmektedir.

Çok eski zamanlarda, bitki ve hayvanların organlarıyla, taşlarla müzik enstrümanları yapılmış, bu alet-edevatlarla farklı bir çok ses çıkartılmıştır. Bu sesler kimi zaman dini törenlerde, kimi zaman savaşlarda ritim tutmak ve düşmanı korkutmak için kullanılmıştır.

En eski müzik, yazılı olarak m.ö. 3000 yılından kalma Hindistan’a ait veda ilaheleri olarak bilinir. Eski Yunanlıların da müzik ve dansa olan düşkünlükleri bilinmektedir. Lir gibi enstrümanlarla destanların anlatıldığı bilinir.

Belki tarihi insan kadar eski olan müziğin faydaları hakkında bildiğimiz en güzel söz “müzik ruhun gıdasıdır.” olmuştur. Peki insan hayatında bu kadar önemli bir yerde bulunan müziğin yararları nelerdir? Niçin müzik dinlemeliyiz? Hiç düşündünüz mü?

Müziğin Sağlığa Faydaları

Bir milletin gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde yer alan müziğin, toplumsal ve kişisel olarak bir çok yararı bulunmaktadır. Müzik dinlemenin yararları kültürel, sanatsal olduğu kadar sağlıksal olarak da önemlidir.

Müziğin Kalbe Etkisi

Müziğin hastalıkları tedavi etmesinde bir çok yararı olduğu bilinmektedir. Bir hastanede gözlemlenen kalp hastalarının, ameliyat sonrası müzik dinleyerek kalp ritimlerinin ve tansiyonlarının diğer hastalara göre çok daha hızlı düzeldiği görülmüştür.

müziğin kalbe yararları

Ülkemizde de Amasya’da bulunan Bimarhane adındaki hastane, müziği tedavi amaçlı kullanan ilk hastanedir. Dilerseniz Amasya Gezi Rehberi‘ni inceleyebilirsiniz.

Ağrı Kesici Olarak Müzik

Özellikle klasik müziğin ağrıları belli olmayan hastalar üzerinde olumlu etki gösterdiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Mozart, Bach ve Beethoven besteleriyle insanların ağrıları dindiği gözlemlenmiştir. Fakat heavy metal, rock, tekno müzik tarzları ağrıları kesmediği gibi ağrıların artmasına da sebep olmuştur…

Az Yiyerek Doymak için Müzik

Yapılan araştırmalarla, hafif bir müzik eşliğinde yenen yemeğin daha çabuk doyurduğu saptanmıştır. Özellikle obezite hastaları için yemeklerde müzik dinlemenin faydası olduğu bilinmektedir. Kilo probleminiz olsun-olmasın, daha sağlıklı beslenebilmek adına müzik şart…

prematüre bebekler için müzik

Erken Doğan Bebeklere Müzik

İsrail’de yapılan bir araştırmada, erken doğan(prematüre) bebekler için, anne karnında olduğu hissini uyandıracak seslerle, ninni ve perküsyonla zenginleştirilmiş hali dinletilmiş. Bebeklerin kalp atışları, nefes alıp-vermeleri, daha sakin oldukları ve daha rahat uyudukları gözlemlenmiş.

Hafıza Güçlendirici ve Öğrenmeye Yardımcı

Öğrenciler için Mozart Etkisi olarak bilinen bir öğrenme sistemi mevcuttur. Öğrenciler, ders çalışırken dinledikleri klasik müzikler sayesinde daha rahat konsantre olduklarını, daha rahat öğrendiklerini belirtmiştir.

Albert Einstein Keman
Albert Einstein keman çalarken

Alzheimer hastalağına yakalanma riski de müziğe olan uzaklıkla doğru orantılı olduğu ortaya çıkmıştır. En az bir müzik enstrumanı çalan yaşlıların, alzeimer hastalığına yakalanma ihtimalleri çok fazla düşmektedir. Ayrıca müzik ile gerçeklikten kopmamaları sağlanır. Ayrıca hem fiziki hem de psikolojik olarak diğer yaşlılara göre daha iyi durumda oldukları saptanmıştır.

Mutlu Hissetmek İçin Müzik

Müziğin terapi amacıyla bir çok hastalık için uygulandığı, gözlemlerle, araştırmalarla ispatlanmıştır. Bunun yanı sıra kişi kendini mutsuz hissettiğinde dinleyeceği müziklerle kendini biraz daha teselli edebilir. Tabii burada dinlenen müzik türü de önemlidir 🙂 Yoksa “tam doksan imbat fm. Damardan kalbe…” gibi sloganlarla dinlenen arabesk müzikler, böyle durumlarda ters teperek, kişinin mutsuzluğu içerisinde boğulmasına sebep olabilir. Örnek vermek gerekirse, ben üzgün olduğum zamanlarda Neşet Ertaş dinlerim. Bilmiyorum, üstadın sesinden midir, müziğin tınısından mıdır, efkarımı dağıtıyor…

Dünyaca Ünlü İsimlerden Müzik İle İlgili Sözler

Zamanında müzik ile ilgili yazılmış, ünlü düşünür ve sanatçıların sözlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

 • Müzik ruhun gıdasıdır. -Mendelson
 • Saz çalmayan tel, kadrini ne bilir?. -Karacaoğlan
 • Ben sıklıkla müzikle düşünürüm, düşlerimi müzikle yaşarım. -Einstein
 • Hayat ıstırap ve keder verdiğinde, sükuneti müzikte arayın. -Konfüçyus
 • Yaşantımız yelkenli bir gemiye benzer. Müzik bunun rüzgarıdır. -Münir Ceylan
 • Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü, musikide değişikliği alabilmesi ve kavrayabilmesidir. -Gazi M. Kemal Atatürk
 • Müzik, erkeklerin kalbini alevlendirmeli, kadınların ise gözünü yaşartmalıdır. -Beethoven
 • Musikinin ritminde bir sır saklıdır; eğer onu ifşa etseydim dünya alt üst olurdu. -Şems-i Tebriz
 • Radyoyu ne zaman açarsanız açın, en sevdiğiniz şarkının hep son melodilerini duyarsınız. -Müşfik Kenter
 • Bir memleketin ahlâk bakımından nasıl idare edildiğini anlamak isterseniz, o ülkenin müziğini inceleyiniz. -Konfüçtus
 • Duygularımı şiirle anlatamam, çünkü şair değilim. Kendimi gölgeler ve ışıkla ifade edemem, çünkü ressam değilim. Düşüncelerimi hareketlerde açıklayamam, çünkü dansçı değilim. Ama bunların hepsini müzikle yapabilirim, çünkü ben bir müzisyenim. -Mozart

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Türk Tarihindeki Beş Kadın Kahraman

Mevzu vatanın savunulması olduğunda cesur Türk kadınları da eline silah alıp savaşmış ve büyük kahramanlıklar …