napoliten mastif

Napoliten veya Napoli Mastifi Hakkında Bilgi

Köpekler en sağduyulu ve insanlara en yakın evcil hayvanlar arasında yer alır. İnsanların en sadık dostları arasında yer alan köpekler, sahiplerine aşırı bağlı olurlar ve bu özellikleri ile kendilerini çok sevdirirler. Zamanla adeta evin bir ferdi gibi olan köpekler sahiplerini asla yalnız bırakmazlar. Böylesine güzel ve sadık olan köpeklerin bakımından, tuvalet eğitiminden, aşılarının yaptırılmasından ve gezdirilmesi gibi faaliyetlerden sahipleri sorumludur. Bu yazımızda napoliten mastifi hakkında bilgiler yer almaktadır.

Günümüzde birçok insan evinde kedi, köpek, kuş, balık gibi evcil hayvanlara bakmaktadır. Ancak bu türler arasında köpekler sadık olmaları ve eğitilebilir olmaları gibi özellikleri ile en çok tercih edilen hayvanlardır. Napoli mastifi olarak bilinen köpekler, yumuşak suratları ve iri görünümlü fizikleri ile oldukça güçlü görünümlü bir ırktır.

Napoli Mastifi Cinsi

Napoli mastifi köpekler güçlü ve ciddi bir görünüme sahiptirler. Kafa yapıları fazlaca büyük olan Napoli mastifi köpeklerinin vahşi görünüşlerinin altında daha barışçı ve dengeli bir karakter yatar. Asla hırçınlık göstermezler. Sahiplerine ve aile üyelerine karşı oldukça kibar olan bu cins köpekler yumuşak huyları ile dikkat çekerler. Oldukça dayanıklı olan bu hayvanlar fiziksel ağrı ve acılara karşı da gayet sabırlı olurlar. Uzun kuyruklu, tüyleri kısa, kürkü ise dümdüzdür. Koyu renkli kürkleri vücudun her yerinde aynı özelliktedir.

Napoli Mastifi Eğitimi

Güçlü ve sert görünümünün altıda gayet barışçı ve sıcakkanlı bir karaktere sahip olan Napoli mastifi tehlike anında vahşi görüntüsünü açığa çıkarır. Böylesine sevgi dolu ve koruyucu olan bu cinsi henüz bebekken alıp büyütmek ve ailenin korunmasına yardımcı olmasını sağlamak oldukça akılcıdır. Uzun süreli havlamaları görülmez, sahibinin sesini uzaklarda dahi tanır. Koruma içgüdüsü oldukça baskın olan bu köpeklerde bunun için ekstra bir eğitim gerekemez. Ancak küçük yaşlarda alınan ve doğru eğitilen köpekler gayet ideal bir ev köpeği profili çizerler.

Napoliten Mastifi Bakımı

Napoliten mastifi köpekler suyu severler. Tüylerinin kısa olması sayesinde taranması ve bakımı oldukça kolaydır. Tüyleri haftada bir kez taranırsa tüy dökmesi çok azalacaktır. Irkı gereği hafif tüy dökebilir.

Napoliten Mastifi Karakteri

Napoliten mastifi köpekler apartman katında ya da bahçeli evlerde yaşamaya müsait hayvanlardır. Ancak bu hayvanların günlük olarak egzersiz yapması gerekir. Bu nedenle günde iki kez uzun yürüyüşler yapmalıdırlar. Bu cinsin ataları savaşlarda ve muhafız köpeği olarak kullanılmışlardır. Bu nedenle doğru eğitim verilmiş bir napoliten mastifi büyük bir mülkü dahi koruyabilir. Napoliten mastifi köpeklerin erkek türleri dişi sahiplerine daha çok bağlı olurlar. Ancak dişli bir erkek sahip de bu türü kontrol edebilir.

Napoliten Mastifi Yaşam Ortamı

Napoliten mastifi köpeklerin özellikle dişi cinsleri iyi bir apartman köpeği olabilir. Ancak erkek köpekler erken yaşta alınarak bu sorunu hafifletebilirler. Bununla birlikte küçükte olsa bir bahçeli evde daha rahat yaşarlar. Çünkü vücutlarının egzersize ihtiyacı vardır. Bu cins köpekler yumuşak zeminde yatarlar. Sert zeminlerde yatarlarsa ön ve arka ayaklarında nasırlar meydana gelir.

Napoliten Mastifi Kökeni

İlk napoliten mastifi cinslerinin Tibet’ten geldiği bilinmektedir. Bu cins köpekler Avrupa’ da daha yaygın olmakla birlikte 1946 yılında resmi olarak tanınmış bir ırktır. Ancak yaklaşık 2000 yıldır İtalya’nın güney kesiminde yaşadığı bilinmektedir.

Napoliten Mastifi Tüy Yapısı

Napoliten mastifi köpeklerin tüy yapısı sert ve düzdür. Tüyleri genellikle koyu renklidir. Tüylerinin kısa olması nedeniyle bakımı da kolaydır. Koyu renkli tüy yapısı ile kendini çok iyi gizleyebilir ve çok iyi bekçilik yapar.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …