nar çekirdeği yağı faydaları

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları

Nar çekirdeği yağı faydaları arasında cildin yatışması, iltihaplanmaların önlenmesi, erken yaşlanmanın önüne geçmesi, kanser riskine karşı korunma, kemik yapısının güçlenmesi, komple ağız bakımı, saç ve cildin derinlemesine korunması yer alır. C ve K vitaminleri bakımından zengin olan nar çekirdeği yağı faydaları arasında demir, çinko ve potasyum mineralleri bulunur.

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları

Sağlıklı Kalbi Destekler: Antioksidan değeri yüksek olan nar çekirdeği yağı kolesterol seviyesinin dengede kalmasını sağlayarak olası kalp krizi, tansiyon rahatsızlıkları ve felç gibi semptomların azalmasında nar çekirdeği yağı faydalıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: C vitamini değeri oldukça yüksek olan nar çekirdeği yağı vücudun hastalıklara karşı direnç göstermesine yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etken olan nar çekirdeği yağı vücuttaki mikropların kırılmasını sağlarken olası enfeksiyonların vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Diyabetten Korur: Nar çekirdeği yağı içeriğindeki bileşenler sayesinde insülin direncini yükselterek diyabet sağlığını korur. Diyabetin getirdiği semptomları azaltan nar çekirdeği yağı tüketimi şeker ihtiyacının azalmasını ve kan şekerinin dengelenmesini sağlamaktadır.

Dolaşımın Artmasını Sağlar: Birçok hastalığın ana sebeplerinden biride kan dolaşımının sağlıklı seviyede olmamasıdır. Kronik rahatsızlıklardan iyileşmenin artmasını sağlayan nar çekirdeği yağı metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermenin de etken olmasını sağlayacaktır.

Kemik Gelişimini Destekler: Nar çekirdeği yağında yer alan vitamin ve mineraller bakımından kemik dokusunu destekleyici içeriğe sahiptir. Suyun içine eklenip tüketilebilen nar çekirdeği yağı kemiklerin daha güçlü olmasını sağlarken ileride oluşabilecek kemik erimelerinin de yaşanmasını engeller.

Komple Ağız Bakımı Yapar: Nar çekirdeği yağı ile ağız gargara yapıldığında ağız içinde oluşabilen bakteri ve enfeksiyonların oluşumunu engeller. Diş çürümelerini ve diş eti hastalıklarını önleyen nar çekirdeği yağı diş ağrılarının da azalmasına yardımcıdır.

Cilt Yapısını Destekler: Nar çekirdeği yağında yer alan antioksidan desteği cildin hem içerden hem de dışarıdan beslenmesini sağlar. Bütün cilt tipleri için önerilen nar çekirdeği yağı kolajen oranını yükselterek cildin erken yaşlanmasını ve erken kırışmasını engeller.

Saçları Kuvvetlendirir: Nar çekirdeği yağı saçların içerden beslenmesini sağlayarak saç derisini besler. Saçların dipten uca kadar beslenmesini sağlayan nar çekirdeği yağı saç tellerini kuvvetlendirerek saçın nefes almasını arttırır ve saç dökülmesi yaşayan kişiler için kullanılması tavsiye edilir.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …