narın faydaları

Nar Nasıl Bir Meyvedir? Narın Faydaları Nelerdir?

Botanik adı Punica granatum olan nar, kırmızı, sulu tohumlu yuvarlak şekilli bir meyvedir. Güneydoğu Asya’ya özgü bu meyve, besin değerleri nedeniyle dünya genelinde popülerdir. Bu bitki Afganistan, Ermenistan, tropikal Afrika, Malezya ve Türkiye’de yetiştirilmektedir.

Normalde kırmızı renkte olmasına rağmen, bu meyvenin sarı çeşidi birkaç ülkede de mevcuttur. Meyve suyu için kullanılan yaklaşık 750 türü vardır. Bu etli tohum kılıfları veya basitçe (koyu kırmızı veya açık sarı renkte olan) tohumlar meyvede düzenlenir ve ince, beyaz veya sarımsı renkli zarlarla ayrılır. Meyve suyu, tohumların etli kısmından çıkarılır. Pek çok tıbbi özelliği nedeniyle meyvenin kabuğu da tüketilmektedir. Ancak, tohumların tatlı ve ekşi tadıyla karşılaştırıldığında tadı aşırı acıdır.

“Süper meyve” olarak da bilinen bu ürün, vücut için gerekli olan tüm temel besinlere sahiptir. Bu meyveler , terapötik kullanımlarından dolayı bazen doğanın eczanesi olarak anılır.

Narın Sağlığa Faydaları

Nar, kalsiyum, potasyum, fosfor, C vitamini, B kompleksi ve K, folik asit, demir, protein gibi çeşitli besin maddelerinin iktidarıdır. Aynı zamanda, çinko, magnezyum ve karbonhidrat içeren lifli bir meyvedir. Nar zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Vücudumuzun savunma sistemini güçlendirir

En önemli faydası, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve aynı zamanda vücudu birçok enfeksiyon ve hastalıktan koruyabilmesidir.

Diyare düşmanıdır

Meyve suyunun içilmesinin olumlu bir etkisi, diyare semptomlarını azaltması ve bu durumdan kaynaklanan ağrıyı azaltmasıdır. Ancak meyve suyu olarak aşırı tüketilmesi kabızlık yapabilir.

kardiyovasküler nar

Kardiyovasküler hastalıklar riskini azaltır

Nar suyunun iyi bilinen bir faydası, kan basıncını kontrol etmesidir. Kalbin düzgün çalışmasını sağlar ve kardiyovasküler hastalıklar riskini azaltır. Aynı zamanda kan pıhtılarının oluşumunu ve arterlerin sertleşmesini önler.

Diş ve diş eti hastalıklarını önler

Diş ve diş etlerine nar çekirdeği yağı ile masaj yapmak diş çürüğü, plak ve diş eti iltihabı gibi diş ve diş eti hastalıklarının önlenmesinde faydalıdır. Nar ayrıca C vitamini bakımından da zengin olduğundan, kanamayı, diş eti çekilmelerinin de önüne geçer.

İyi kolesterol üretimini teşvik eder

Nar taneleri vücuttaki kötü kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur ve iyi kolesterol üretimini tetikler. Bu, kardiyovasküler sistemin sağlığını korumaya yardımcı olur ve kalp krizi, hipertansiyon ve inme riskini minimize eder.

Östrojen seviyesini korur

Kadınlara özel faydalarından biri, vücutta östrojen seviyesini korumasıdır. Menopozda görülen sinirli ruh hali, sıcak basması vb. gibi menopoz başlangıcına karşı savaşmaya yardımcı olur.

Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir

Cilt için (düzenli tüketimde görülen) birçok olumlu etkisi vardır, çünkü bu meyve yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir ve kırışıklık, sarkık ve donuk cilt gibi yaşlanma belirtilerini tersine çevirir. Nar suyunu doğrudan cilde uygulamak veya bir nemlendiriciyle karıştırmak cilde taze ve sağlıklı bir parlaklık verecektir.

Anti kanser özelliği de ispatlanmış bu meyvenin görüldüğü üzre bir çok faydası mevcuttur. Çok nadir de olsa alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Deride kaşıntı, döküntü veya dudak çevresinde şişlik görüldüğünde bir doktora başvurmak gerekebilir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …