nasıl güçlü bir insan olunur

Nasıl Güçlü Bir İnsan Olunur?

Cesaret, özgüven ve strese karşı koyma direnciyle daha güçlü bir insan olun. Güç, hayatta karşılaşılan zorluklarla başa çıkabilmek için geliştirilebilen bir beceridir. Güçlü insanlar zor durumların geçici olduğunu, duygusal sıkıntıların yönetilebileceğini anlarlar ve başa çıkma becerileri vardır.

Cesaret

Cesaret güçlü bir insan olmanın bir bileşenidir. Mental dayanıklılığa sahip bireyler zor durumlarda uzaklaşmazlar – eyleme geçerler. Güç, korkuları fethederek ve karşınıza gelenle baş etme becerinizde özgüveninizi geliştirerek oluşturulur. Psikolog Gary Seeman, PsychCentral makalesi “Mental Dayanıklılığın Psikolojisi”nde sizi korkutan durumlarla yüzleşecek cesareti, değerleriniz hakkında açık olarak ve hedeflerinize erişmenize yardımcı olacak adımlar için gerçekçi planlar yaparak geliştirin diyor.

Örneğin, eğer kendinizi bir arkadaşınızla bir anlaşmazlık yaşarken bulursanız durumunuzu iyileştirme ihtiyacınızı fark edin ve hedefinize ulaşmak için, endişeleriniz hakkında konuşmak istemek gibi bir ilk adım atın. Bu alışveriş sırasında rahatsızlık hissetseniz bile durumla başa çıkabilmiş olmanızdan kaynaklı gücünüz ve güveniniz artacaktır.

Destek Sistemi

Yargılamadan destekleyen insanlarla kurulan ilgili ve destekleyen ilişkiler sizi daha güçlü bir insan haline getirir. Problemlerinizi çözmeye çalışmadan dinlemeyi teklif eden insanlar bulun. Hayatınızda destek sistemlerine ihtiyacınız varsa, Amerikan Psikoloji Derneği “Dirence Giden Yol” makalesinde önerilen gönüllülük gibi katılabileceğiniz gruplar ya da insanlarla tanışabileceğiniz organizasyonlar bulun.

Bu şekilde düşünen bireylerle tanışmak ve bir destek ağı kurmaya ek olarak, başkalarına yardım ederek de gücünüzü arttırabilirsiniz. Eğer hayatınızda gücünüzü düşüren insanlar varsa, bağlarınızı kesmek ya da en azından birlikte daha az vakit geçirmek için doğru zaman olabileceğini göz önünde bulundurun. Eğer bunalmış hissediyorsanız destek grupları, kişisel gelişim kitapları ve terapiler de yardım için iyi seçenekler olabilir.

Kişisel Bakım

Güçlü insanlar zihinsel ve fiziksel sağlıklarına kendilerine bakarak özen gösterirler. Düzenli egzersiz yapmaya, sağlıklı yiyeceklerle beslenmeye ve yeterince uyumaya dikkat ederler. Günlük bir geziyle, yürüyüşe çıkarak ya da düşüncelerinizi bir günlüğe yazarak deşarj olun.

Zor durumlarla ve kötü duygularla yüzleşmek önemli olsa da bunaldığınızda kendinize zaman vermeniz gerektiğini bilin. Sosyal aktiviteler ve diğer zorunluluklarınız için iyi hissetmiyorsanız insanlara “hayır” demekten korkmayın. Uzun vadede, yalnız geçirdiğiniz zaman gücünüzü yaratmaya ve diğerleriyle zaman geçirmek için daha uygun hale gelmenize yardımcı olur.

Kişisel Farkındalık

Güçlü olmanın en son adımı, kişisel farkındalık ve zihinsel kabullenme geliştirmektir. Bazı durumların acıya yol açacağını ve iyileştirmenin zaman alacağını kabul edin. Duygusal acil durumlara hazırlıklı olmak için güçlü hisler güçlü bir beyin ve dürtüler geliştirin. Lisanslı klinik sosyal hizmet uzmanı Brad Waters, “Psychology Today”deki “Duygusal Olarak Dirençli İnsanların 10 Özelliği” makalesinde “Esnek olun; böylece “kırılmak” yerine “bükülürsünüz.”” diyor. Şu an yaşadığınız stresin sonsuza kadar sürmeyeceğinin farkına varın.

Kontrol edemediğiniz problemleri biriktirmek yerine oluşturabileceğiniz pozitif değişikliklere odaklanın. Boşanmanın üstesinden gelin ve bekâr arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirin. Bir akrabanızı kaybetmenin acısını yaşayın fakat onun yaşamını kutlayın. Hatta hayattaki zorlukların üstesinden mantıklı bir şekilde gelme yeteneğinizi geliştirmek için meditasyon egzersizleri yapmayı düşünebilirsiniz.

https://www.epsikoterapi.net/

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …