Nazım Hikmet Kimdir?

Nazım Hikmet Ran 15 Ocak 1902 tarihinde Selanik’te doğmuş Türk şair, romancı, anı ve oyun yazarıdır. Nazım Hikmet’in Güzel Yüzlü Şair ve Mavi Gözlü Dev gibi lakapları da vardır. Sanatçı eserlerinin yasaklandığı yıllarda da çeşitli takma adlar kullanmıştır.

20160410225728_3_-_nazim_h

Nazım Hikmet Eğitim Hayatı

İlk şiiri 12 yaşında yazan Nazım Hikmet, ortaokulu Heybeliada Bahriye Mektebi’nde bitirmiş ve mezun olduktan sonra Hamidiye gemisinde stajyer subay olarak göreve atanmıştır ancak 3 yıl sonra davranışlarının aşırıya kaçtığı gerekçesiyle ordu ile ilişiği kesilmiştir. 1920 yılında Milli Mücadele’ye katılmak üzere ailesinden habersiz bir şekilde Anadolu’ya geçmiş ve Bolu’da öğretmenlik yapmıştır. Daha sonra Moskova’ya giden Nazım Hikmet Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler ve İktisat okumuştur.

maxresdefault (1)

Nazım Hikmet’in Şiirleri

1924’te Moskova’da ilk şiir kitabı 28 Kanunisani sahnelenmiş ve o yıl Türkiye’ye dönerek Aydınlık Dergisi’nde çalışmaya başlamıştır. Dergide yazdıkları nedeniyle 15 yıl hapsi istenen Nazım Hikmet tekrar Sovyetler Birliği’ne dönmüştür. Dört yıl sonra Af Kanunundan faydalanarak yeniden ülkesine dönmüş ve sonraki yıllarda12 yıl tutukluluk yaşamıştır. Nazım Hikmet’in yetişkinlik ömrünün çoğu tutukluluk ve sürgünler ile geçmiştir.

maxresdefault

Nazım Hikmet’in Sovyetler Birliği’ne Gitmesi

1950’de öldürüleceği ve askere alınacağı endişesiyle Sovyetler Birliği’ne giden Nazım Hikmet ertesi yıl Bakanlar Kurulunca Türk vatandaşlığından çıkarılmıştır. Nazım Hikmet’in annesinin babası 1848 ayaklanmaları sırasında Polonya’dan Osmanlı İmparatorluğuna göç etmiştir ve Türk vatandaşlığından atılan Nazım Hikmet Polonya’nın vatandaşlığına geçerek dedesinin Borzecki soyadını almıştır.

nazim-hikmet-aniliyor-en-guzel-siirleri-ve-sozlerijpg

Nazım Hikmet’in Vefatı

3 Haziran 1963 tarihinde bir kalp krizi geçirerek 61 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Nazım Hikmetin yeniden Türk vatandaşlığına alınması 2006 yılında Bakanlar Kurulunca oylanmıştır. Şairin mezarı Moskova’dadır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …