sahibinden satılık

Neden Sahibinden Satılık Evler Daha Çok Tercih Ediliyor?

Sahibinden satılık ev ilanları yeni bir ev satın almak isteyenlerin emlak sektöründe en çok araştırdığı ve ilgi gördüğü konuların en başında geliyor. Peki, neden hep sahibinden satılık evlere bakılıyor.

Neden Sahibinde Satılık Meskenler Tercih Ediliyor?

Kentsel dönüşümünün artığı bu günlerde toplu konutlarda bir hayli çoğalmış durumdalar. Kimileri oturmak için, kimileri kiraya vermek için, kimileri de yatırım amaçlı konut alma arayışı içindedir.  Konut talebinin arttığı bu dönemlerde herkes,  alacağı evi aslında birazda ucuza almanın derdinde. Bu durumda alıcıyı sahibinden satılık ev ilanlarına yönlendiriyor.  Çünkü sahibinden alınan evlerde emlakçıya komisyon ödenmeyeceği için biraz daha düşük fiyata alınabiliyor. Evini satması için emlakçı ile anlaşan mülk sahipleri, emlakçıya evini satışı üzerinden minimum %2 maksimum ise %5 oranında komisyon ödemek zorunda kalıyorlar. Bu da satılacak evin fiyatının artmasına sebep oluyor.  Bunun dışında emlakçı evi satacak kişiden de en az %2 oranında bir fiyat talep ediyor. Sahibinden satın alınan evler 3. Şahıslar araya girmeden alınacağı için aracıya ücret ödemek zorunda kalınmadan, daha düşük fiyatta ev sahibi olunabiliyor. Aslında böyle bir durumda evi alan büyük bir oranda kar ediyor.

Sahibinden Ev Alırken Kafanızdaki Sorulara Net Cevap Alabilirsin

Ev almak isteyenlerin sahibinden satılık ev ilanlarına yönelmelerinin başında ev hakkında kafalarında dolaşıp duran sorulara net cevap bulabilmeleridir.  Aracı görmeyeceği için ve direkt ev sahipleri ile alım satım yapılacağından dolayı alıcılar tereddütte kapılmadan satış işlemleri gerçekleşecektir.  Bu sayede alıcı ile satıcı arasındaki güvensizlik problemi ortadan kalkacaktır.

İstediğiniz Zaman Cayma Hakkına Sahipsiniz

Sahibinden satılık ev alacağınız zaman istenmeyen sebeplerden dolayı evi satın almaktan vazgeçmek zorunda kaldınız. Bu durumu ev sahibine uygun bir dille anlatarak, satış işlemlerini durdurabilirsiniz. Ancak evi eğer emlakçıdan satın alacak olsaydınız,  böyle bir durumda maddi açıdan bir miktar kayıp yaşarsınız. Çünkü emlakçı evi daha siz üzerinize almadan evin bedelinin bir kısmını önceden alacaktır.  Vazgeçme gibi durumlarda da ödediğiniz parayı emlakçıdan geri almanız söz konusu bile değildir. Evi ucuz almak istiyorsanız, o zaman sahibinden satılık evlere bakmanız, bütçeniz için daha avantajlı olacaktır. Sahibinden satılık evleri, emlakçılar tarafından satılan evlerden yaklaşık 15 ila 20 bin civarında daha ucuza almanız mümkündür. Böylece hayal ettiğiniz eve uygun fiyatta ve sorunsuz bir şekilde sahip olabilirsiniz. Bunun için araştırma yapmanız yararınıza olacaktır. Geniş çaplı bir araştırma işinizi kolaylaştırır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

profilo

İstanbul’un Her Noktasıa Aynı Gün PROFİLO Servisi

Profilo kalitesine sahip ürünlerinizden memnun olabilirsiniz ancak bu memnuniyet bir ömür sürecek diye bir şey …