Nevşehir Gezi Rehberi – Nevşehir Deyince Akla Gelenler

Nevşehir, 18. yüzyıla kadar Muşkara adında bir köydü. Muşkara sağlam yapılı anlamına gelir. Damat İbrahim Paşa, köyü geliştirip adını “yeni şehir” anlamına gelen Nevşehir olarak değiştirdi. Özellikle turizm açısından çok ilgi çeken tarihi mekanları bulunan şehirdir. Gelin Nevşehir Gezi Rehberi ile, Nevşehir’i yakından tanıyalım.

Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Aslında 2-3 günlük tatil için bile yeteri kadar gezilecek yeri barındıran bir bölgesiyle meşhurdur, Kapadokya. Kapadokya, 60 milyon yıl önce dağların püskürttüğü lavlarla oluşturduğu yumuşak tabakanın, milyonlarca yıl süresince yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılması sonu oluşmuş bölgenin adıdır.

Uçhisar Kalesi

150 metre yüksekliğindeki kalede şu anda kimse yaşamıyor. Bunun sebebiyse toprağın yumuşak olması. Uçhisar Kalesi, Kapadokya’yı bütün ihtişamıyla görebileceğiniz yükseklikte. Karşısında ise Erciyes Dağı selamlıyor. Kapadokya’da gezilecek yerlerin başını çekiyor.

uçhisar kalesi

Göreme Açık Hava Müzesi

1985 yılından beri UNESCO’nun  Dünya mirası listesinde yer alan Göreme açık hava müzesi, Göreme Örenyeri olarak da bilinir. Göreme Açık Hava Müzesi, Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise’ye ev sahipliği yapıyor. Bu kadar ibadethaneyi bir arada toplamasının sebebiyse manastır hayatına ev sahipliği yapmasından kaynaklanıyor.

Nevşehir’e gezmek için gelenlerin merkezden 13 kilometre uzaklıktaki bu mükemmel yere uğramadan geziyi bitirmemesi gerekir.

göreme açık hava müzesi

Asmalı Konak

Nurgül Yeşilçay ve Özcan Deniz’in başrolünde olduğu diziye adını veren Asmalı Konak, Ürgüp ilçesinde yer alır. Ürgüp’te, Göremede’ki kadar peri bacası yer almasa da alışveriş yapmak ve sokaklarında dolaşmak için gidilmesi gereken bir yerdir.

asmalı konak

Kızılvadi

Gün batımının en güzel fotoğraflanacağı yerlerden olan Kızılvadi, adından anlaşılacağı üzre, kırmızı ve turuncunun eşsiz tonarıyla bezenmiş. Sizler de gün batımını sevenlerdenseniz, bu yere mutlaka uğramalı, bir kaç fotoğraf çekmelisiniz.

kızılvadi

Kaymaklı ve Derinkuyu Yer Altı Şehri

Yaklaşık 36 tane yer altı şehrinden en meşhur ikisi Kaymaklı yer altı şehri ve Derinkuyu yer altı şehri. Neredeyse 25000 kişiye ev sahipliği yapabilecek şehir, tamamen yerin altında yer alıyor. Nefes alma sıkıntısı olanların dikkatli olması gereken bu yer, mistik dokusuyla insanı büyülüyor.

Zamanın en büyük akıl hastanesi de bu yer altı şehirlerinde bulunuyor.

kaymaklı ve derinkuyu

Ihlara Vadisi

Kızıl tonlarına bir son verip, yeşilin güzelliğine kendinizi atabileceğiniz mükemmel bir örenyeri. Ihlara Vadisi’nde, Kırk Dam Altı Kilisesi, Yılanlı Kilise, Ağaç Altı Kilisesi, Sümbüllü kilise bulunuyor. Yer altı şehirlerini ve bu vadiyi gezmek için ortalama bir güne ihtiyacınız var. Ihlara vadisine inmek ve Melendiz çayına ulaşmak biraz zor. Bayağı basamak inmeniz gerekiyor.

ıhlara vadisi

Avanos’a gelerek çömlek ustalarının ürettiği şaheserleri görmeden de gitmeyin derim. Ayrıca Kızılırmak’ın da içerisinden geçtiği bu ilçede, kille yapılmış sanat eserleri dolu…

Nevşehir Yöresel Yemekleri

Aslında Nevşehir Gezi Rehberi ‘nde gezilecek yerleri bitirmiş sayılmayız. Fakat kafanızı şişirip, yemekleri görmeden sayfadan çıkmanızdan korktum 🙂 Nevşehir deyince akıllara ilk gelen, şüphesiz Testi kebabıdır.

Testi Kebabı

Asmalı Konak dizisinin bir bölümünde de görülen bu kebap, adından da anlaşılacağı gibi testi içerisinde pişer. Servis etmeden önce testi kırılır ve içerisinden lezzet akar… Nevşehir mutfağı deyince akıllara ilk gelen yöresel yemeklerdendir.

testi kebabı

Bu lezzet, diğer yemekleri gölgelediğinden onlar için yeni başlık açmıyorum. Çorbaları, düğü, kesme, sütlü ve katma aşıdır. Zerdi pilavı, ağpakla, dıvıl, soğanlama ve sızgıt adını verdikleri yemekleri de yöreye hastır.

Nevşehir Gezi Rehberi ’ni sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Diğer iller için hazırladığımız Gezi Rehberi yazılarını da incelemenizi tavsiye ederim.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …