Newton Kimdir?

Newton aslında soyadıdır. Adı Isaac’tır. 25 Aralık 1942 yılında İngiltere’nin Grantham şehrinde doğdu. Babası doğumdan önce öldü. Erken doğan Newton, çok zayıf olduğu için doğumun ilk günlerinde öleceği düşünüldü. Newton 4 yaşına geldiğinde annesi başka biriyle evlenmiş ve Newton’u anneannesine bırakmıştır. Anneannesinin yanında yedi yıl boyunca yaşayan Newton’un ikinci babası da ölünce, annesine yüklü bir miras kaldı.

12 yaşında Grantham’da King’s School’da eğitim almıştır. Annesi O’nun çiftçi olmasını istiyordu, fakat Newton çiftlik işlerini sevmiyordu. Annesini bu konuda ikna ederek okul hayatına geri dönmüştür. 19 yaşlarında bir kız ile nişanlanmış, fakat dersleri nedeniyle ilişkisi yürümedi. Newton’un bunun haricinde bir ilişkisi olmadığı biliniyor.

1661 yılında Cambridge’de Trinity Koleji’ne girdi. 1665 yılına kadar burada süren eğitiminde Galile ve Kepler’in eserlerinden oldukça etkilendi. Ayrıca Descartes, Gassendi, Hobbes ve özellikle Boyle’ın felsefi çalışmalarını okudu. 4 yıllık Cambridge macerasında diğer öğrenciler arasında dahiliğini gösteremedi, veba salgını sebebiyle 1665 yılında çiftliğe geri döndü.

Isaac Newton
Isaac Newton

Çiftlikte geçirdiği bu iki sene oldukça verimliydi ve bu dönemde kütle çekimiüzerinde düşünmeye başlamıştı. Çiftlikteki çalışmalarında diferansiyel ve integral hesaplamalarının temelini attı. Geçmişte alan, yay uzunluğu, tanjant bulma gibi eskiden kullanılan yöntemleri diferansiyel hesaplamayı temel alarak birleştirdi.

1667 yılında Cambridge’ye tekrar dönerek matematik profesörü oldu. Yaklaşık 30 yıl Cambridge’de yaşadı. Bu yıllar boyunca en büyük eseri olan Principia kitabını hazırladı ve tamamladı. Işık ile ilgili çiftlikte yaptığı deneyler sonucu mercekli teleskopların kusurlar yarattığını fark etti ve kendisi bir yansıtmalı teleskop geliştirdi. 1668’de bu teleskop ile bilim dünyasının ilgisini çekti ve 1672’de Royal Society’nin üyesi oldu. (Royal Society, bilime yönelik olarak alanında uzman bir topluluktur, II. Charles tarafından 1662 yılında açılışı yapılmıştır.)

1696’da Newton’a Kraliyet darphanesinin müdürlüğü teklif edildi ve Newton kabul ederek Londra’ya yerleşti. Bu işini çok ciddiye almıştı ve özellikle sahte paralara karşı büyük bir mücadele başlattı. Newton Londra’daki yaşamı sevmişti ve artık akademik çalışmalar ile çok ilgilenmek istemiyordu. 1703’te Royal Society’nin başına getirildi.

1704 yılında Opticks kitabını yayınladı. Kitap Principia’da olduğu gibi Latince değil, İngilizce basılmıştır. Böylece Newton kitabı aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaşabilmiştir. Kitapta yansıma ve kırınım hesapları, beyaz ışığın tayfın renklerine ayrılması, gözün çalışma yöntemi, merceklerle görüntü oluşumu, gök kuşağının renkleri, yansıma, teleskobunun yapımı gibi konulardan bahseder.

1705’te şövalyelik unvanı aldı. 31 Mart 1727 yılında hayatını kaybetti.

Newton hareket yasaları

  1. Hareketli bir cisim dışarıdan bir kuvvete maruz kalmazsa doğrusal hareketini sürdürür.
  2. Kütlesi “m” olan bir cisme uygulanan “F” kuvveti ile “a” ivmesi arasında F=ma bağıntısı vardır.
  3. Her etkiye karşı ona eşit bir tepki vardır.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …