sağlıklı ofis mobilyaları

Ofis Mobilyaları Çalışanların Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

Ofiste çalışmak günün büyük bir bölümünü oturarak geçirmek anlamına gelebilir. Bu noktada ofis çalışanları için pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Özellikle uzun mesailer, yoğun bir çalışma temposu ve bütün bunlarla birlikte gelen hareketsizlik ofis çalışanlarını ciddi anlamda etkileyebilir. Peki, ofis mobilyaları çalışanları nasıl etkiliyor?

Ofiste uzun saatler geçiren kişiler için ofis mobilyası seçimi son derece önemlidir. Ofis mobilyalarının yani ofis masası ve ofis sandalyesi gibi çalışanların sürekli olarak kullandığı ürünlerin konforlu ve ergonomik seçilmemesi durumunda çalışanlar için pek çok sağlık sorunu baş gösterebilir. Masa başında uzun süre geçirmeyi gerektiren mesailer nedeni ile kas sistemi ve böbrekler dahil olmak üzere pek çok hastalık ve fizyolojik rahatsızlığın ortaya çıkması muhtemel.

Genellikle sürekli olarak sabit durmaktan kaynaklanan hastalıklar arasında diyabet, obezite ve hatta kanser bile yer alıyor. Ofis çalışanları da genel olarak oturarak zaman geçirdiği için bu hastalık risklerini taşıyor. Tüm bunların yanı sıra sırt, bel ve boyun ağrıları da ortaya çıkabiliyor. Ancak bu ağrılar ofis mobilyalarının sadece küçük bir yan etkisi diyebiliriz. Peki, bu konuda neler yapılabilir?

Bu noktada elbette öncelikle konforlu ofis mobilyalarının tercih edilmesi gerekir. Fazla para ödemekten kaçmak adına ucuz ve kalitesiz mobilyaların tercih edilmesi çalışanların sağlıklarıyla oynamak anlamına gelecektir. Bu nedenle ofis mobilyası seçerken dikkat edilmesi gereken ilk noktalar konfor ve ergonomi olacaktır. Bu mobilyalar çalışanlara doğru oturma pozisyonlarını sağlayabilecek nitelikte olmalıdır.

Ofis mobilyalarının kalitesi ne kadar yüksek olursa çalışanlar da kendilerini o kadar rahat hisseder ve işlerine daha rahat bir şekilde odaklanarak verimliliği artırabilir. Ancak rahatsız, çabuk terleten kumaşlara sahip olan, kullanışsız ya da içine kolayca gömülen ofis mobilyaları ofis çalışanlarının dikkatini dağıtabilecekken aynı zamanda uygun sağlık koşullarını da sağlayamayacaktır.

Ofis mobilyaları her ne kadar konforlu ve ergonomik olsa da zaman içerisinde hareketsizlikten kaynaklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bunun için de tek çözüm şüphesiz ki egzersiz olacaktır. Elbette ofisin ortasında açma germe hareketleri yapmaktan ya da çalışma koltukları üzerinde sağa sola dönmekten bahsetmiyoruz.

Çalışanların belirli aralıklarla masasından kalkması ve kısa da olsa yürüyüşler yapması söz konusu sıkıntıların önüne geçmeye yardımcı olabilir. En azından molalarda koridorda ya da iş yerinin çevresinde yürüyerek küçük bir tur atılabilir. Ayrıca bel ve boyun egzersizleri ile de hareketsizliğe bir çözüm bulmak mümkün ve bu egzersizler hem kolay hem de hızlı bir şekilde yapılabilir. Günümüzde pek çok firmanın ofislerinde koşu bandı kullanmaya başladığını görebiliriz. Bu ofis çalışanlarının daha sağlıklı ve ağrısız bir hayat sürdürmesi için atılmış güzel bir adımdır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

iğne oyası modelleri

İğne Oyası Model Seçimi

Evlenecek gelinlik çağında olan bireylerin cinsiyet fark etmeksizin çeyizlerinde bulundurması gereken eşyaların başında gelir iğne …