öfke kontrol yöntemleri

Öfke Kontrolü Neden Gereklidir?

Tamamen insani bir duygu olan öfke hemen her insanda belli olanlarda bulunan yoğun bir duygu bütünüdür. Normal insanlar ve sağlıklı olan bireylerde öfkeli olunan anlardan belli bir süre sonra öfke yatışması ve normal hayatın seyri devam etmektedir. Ancak öfke kontrolü problemi taşıyan birçok kişide öfke kontrol edilemeyecek bir duygu yoğunluğunda yaşanmaktadır. Bunun neticesinde istenmeyen birçok durum ortaya çıkmaktadır. Bu istenmeyen durumlar da çeşitli şekillerde duygusal çöküntüler psikolojik travmalar veya fiziki anlamda darp ve benzeri gibi çok ciddi problemler de ortaya çıkabilmektedir. Öfkenin sebebi yaşanmış olan toplumsal sorunlar psikolojik travmalar veya genetik birçok faktör olabilmektedir. Bu sebeple Psikologlar tarafından kesinlikle terapi desteğinin sorulması gereken öfke kontrolü problemi taşıyanların dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

En Pratik Öfke Kontrolü Yöntemleri

  • Derin derin soluk almak, oturmak, konum değiştirmek öfke kontrol yöntemleri içerisinde en pratik olarak uygulanabilecek olanlardır. Böylece birey öfkeli halden rahatlama haline geçiş sağlayabilecek ve bir süre daha sakin kalarak öfke sebeplerini gözden geçirme şansına erişebilecektir ki son derece etkili bir uygulamadır.
  • Bireyin kendine telkinde bulunması öfke kontrolü adına son derece önemlidir. Öfkelenen birey kendi kendine rahatlatmalı “Aldırma, zaten çok önemli değil” gibi telkin sözcüklerini kullanmalı derin soluk alıp vermeye devam etmelidir.
  • Öfkelendiğimiz ortamlar uzaklaşarak hayal dünyasına dalmak da öfkeyi kontrol etmek için son derece önemlidir. Mutlu olduğunuz bir zaman dilimini veya mekânı düşünmek öfke ile başa çıkmak için tavsiye edilen bir yöntemdir.
  • Egzersiz yapmak yürüyüşlere çıkmak sportif aktivitelerde bulunmak uzun vadeli öfke kontrol metodu olarak doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.
  • Duş yapmak, abdest almak da öfke kontrolü noktasında en pratik uygulamalar arasında bulunmaktadır.

Öfke Kontrolü ve Terapi Yöntemleri

Eğer yukarıdaki metotlar denenmiş ama öfke kontrolü noktasında gelişme sağlanamamışsa mutlaka tıbbi destek alınmalıdır. Özellikle öfke terapisi yöntemleri öfke kontrol noktasında son derece efektif uygulamalar olarak ön plana çıkmaktadır. İleri boyutlarda medikal tedavinin de eşlik edebileceği terapilerde bireyin öfkeyi kontrol etmesi için psikolojik destek sunulmaktadır.

Kaynak: ofkekontrolu.gen.tr

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …