Öksürüğe iyi Gelen Besinler

Kış aylarının en büyük sorunlarından biri olan öksürük bazı durumlarda yaz aylarında da görülebiliyor. Genellikle gribe bağlı olarak gelişen öksürük besin takviyeleri ile hafifletilebiliyor ve tamamen önlenebiliyor. Bunun için öksürüğe iyi gelen besinler hakkında oluşturmuş olduğumuz rehber niteliği taşıyan yazımız sizlere aktarılması gereken altın değerinde bilgiler içeriyor. Yazımızın devamını okumanız sahip olduğunuz öksürüğün çok kısa sürede geçmesini sağlayabilir. Eğer okumak istemiyorsanız sizlere öksürüğünüz ile mutlu bir hayat diliyoruz.
Öksürük ile başa çıkabilmek için öncelikle neden kaynaklandığını bilmemiz gerekmektedir. Eğer bu sebepleri bilirsek hastalığa yakalanmadan önce önlem almamız daha kolay olabilir.

Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda da söylediğimiz gibi genellikle kış mevsimlerinde meydana gelen öksürük bazı grip ve nezle gibi hastalıkların eklentisi durumunda bulunabiliyor. Aynı zamanda aşırı derecede sigara bağımlısı olmak, solunum yolları problemi çekmek ve alerjik nedenlerin oluşturmuş olduğu öksürük bazı durumlarda ciddi problemlere yol açabiliyor. Bu problemi atlatmak ve rahat bir yaşam sürmek için eczanelerden rahatlıkla alabileceğiniz öksürük ilaçları ve şurupları bulunuyor. Ancak bunların kimyasal içermesi ve bazı yan etkileri olması bizleri doğal şifalara yönlendiriyor. İşte o doğal ve mucizevi ilaçlar…

Öksürüğe iyi Gelen Yiyecekler

  • Anne tarifi; Bal, karabiber ve süt: Bu doğal üçlü çok uzun yıllardan beri öksürük ilacı olarak annelerimiz tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. %100 doğal ve kendi yapımınız olan bu karışım ile birçok ilacın başaramayacağı etkiyi sağlayabilirsiniz. Karışım olarak tükettiğiniz bu üçlü öksürüğünüzü çok kısa sürede kesebilir.
  • Yaşam sıvısı; su: Grip gibi öksürüğe neden olan hastalıklar vücudun susuz kalmasından dolayı ileri gelmektedir. Bizde bu etkiye tepki ile karşılık vererek öksürüğü kesebiliriz. Bunun için nasıl ki benzini/mazotu/gazı biten arabamıza yeni yakıt ekliyorsak suyu biten vücudumuza da yeni su takviyesi yapmamız gerekir. Bunun için günlük olarak en az 8 bardak su tüketmek yeterli olacaktır.
  • Meşrubat ve kuru yemiş; Portakal Suyu ve Badem: Öyle ki bu ikili öksürüğe oldukça iyi gelmektedir. Badem içerdiği özü ile tek bir hastalığa şifa değildir. Cilt sağlığından vücut sağlığına kadar birçok dalda önemli etkileri vardır. Portakal ise içerdiği yüksek oranda C vitamini ile vücudumuza dinçlik ve sağlık verir. Peki bu ikiliyi bir arada tüketirseniz ne olur? Öksürüğünüzü yüksek hızda ve sorunsuz bir şekilde iyileştirir. Bu ikiliyi bademleri taze sıkılmış portakal suyunun içerisine atarak tüketebilirsiniz. Etkisini çok kısa sürede gösterecektir.
  • Meyan Kökü: Öksürüğün en bilindik düşmanlarından biri olan meyan kökü özellikle balgam sökücü özelliği ile sigara kullananlara çok iyi bir yardımcıdır. Sigaranın ve gribin neden olduğu öksürüğün oluşturduğu balgamı meyan kökü çiğneyerek sökebilirsiniz. Bunun için minimum 2 adet meyan kökü çiğnemeniz gerekmektedir. Sonunda etkisini gösterecektir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …