OLED Teknolojisi Nedir?

Teknolojinin gelişimiyle insanların ihtiyaçları da değişiyor. Görüntüleme teknolojilerinin son harikalarından birisi OLED Teknolojisi. Bu teknoloji LED teknolojisine yakın…

OLED Nedir?

OLED Organic Light Emitting Diode, yani Organik Işık Yayan Diyot anlamına gelir. LED ise Light Emitting Diode, yani Işık Yayan Diyot’tur. Burdaki farklılık organik oluşu. Bunu sağlayan da karbon elementinin ön planda olmasıdır. OLED’lerin oluşumunda karbon kullanılır. İlk olarak 1987 yılında Ching W. Tang ve Steven Van Slyke tarafından oluşturulmuştur.

OLED’i daha iyi yapan ise, çok hızlı tepki süreleri, daha çok renk, daha çok parlaklık, daha fazla kontrasttır. OLED özellikle televizyon ekranlarında gelinmiş son noktadır.

OLED Nasıl Çalışır?

Yarı iletken olan OLED, organik malzemenin bir anot ve katot arasında sıkıştırılmasıyla olur. Elektrik akımının verilmesiyle elektrolüminesans denilen olay meydana gelir ve organik malzeden ışık açığa çıkar.

OLED’ler RGB(Red, Green, Blue) yani kırmızı, yeşil ve mavi renklerden oluşur. Televizyonlarda da görüntüyü bu üç renk ile oluştururlar.

LCD ve LED teknolojili televizyonlar gibi likit kristallerin arkasında bulunan ışıkla çalışmazlar, renkler direk olarak OLED’ler tarafından üretilir. Arka ışığa gerek olmayan bu teknolojili televizyonlara farklı açılardan bakılabilir. İlk olarak 1997 yılında Pioneer firması tarafından araba teybi için üretilmiştir.

OLED’lerin LCD ve LED teknolojisine göre avantajları şunlardır:

  • Daha parlak ve daha fazla renge sahip görüntü.
  • Görüş açısının mükemmel olması.
  • Düşük güç tüketimi.
  • Daha hızlı tepki süresi.

OLED teknolojisi gelecek için umut vaadediyor. Sürekli geliştirilen bu teknolojiye “geleceğin ışığı” ismi veriliyor.

OLED teknolojisinin kötü yanıysa kullanılan malzemenin LCD teknolojisindeki gibi uzun ömürlü olmamasıdır. Özellikle mavi rengi oluşturan madde diğer renklere oranla daha hızlı eskimektedir. Bu da üreticileri zora sokan bir husustur.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

kalorifer petekleri hava alma

Kalorifer Peteklerinin Havası Nasıl Alınır?

Öğrenci evlerinin vazgeçilmezi olan ve fatura dostu olarak bilinen kaloriferler, doğalgazla beraber kullanıldığı için de …