oolong çayının faydaları

Oolong Çayının Faydaları Nelerdir?

Camellia sinensis bitkisinden gelen oolong çayı faydalarından özellikle Çin bölgesi yararlanıyor. Eşsiz bir tada ve sağlık faydalarına sahip olan oolong çayında yer alan kafein zinde ve enerjik kalmanızda etken bileşenler içerir. Oolong çayının faydaları arasında A, B, C, E ve K vitaminleri bulunurken selenyum, potasyum, kalsiyum, bakır, manganez gibi minerallere de sahiptir. Serbest radikallerin vücuda verdiği zararları ekarte eden oolong çayının faydalarını, oolong çayı nasıl yapılır tarifini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Oolong Çayının Faydaları Nelerdir?

Saçları Besler: Antioksidan etkisi yüksek olan oolong çayı saçları parlatır ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Oolong çayı demlendikten sonra bu çayla saçlarınızı son durulama suyu ile yıkayarak daha parlak ve güçlü hale getirebilirsiniz. Erkek tipi saç dökülmesini önleyen oolong çayı hormonların dengelenmesinde etken içeriklere sahiptir.

Zayıflamada Yardımcıdır: Vücuda alınan besinlerin yağa dönüşmeden atılımını sağlayan oolong çayı içildikten sonra hızlıca metabolizmayı arttırır. Hızlı metabolizma sonucunda gerçekleşen kilo kaybı zayıflamaya yardımcı olur. Çayınıza şeker atmak yerine daha doğal içeriğe sahip balla tatlandırmayı denemelisiniz.

Cildi Sıkılaştırır: Cildin içerden nemlenmesini sağlayan oolong çayı cildin esneme payını arttırarak ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltır. Daha genç ve sağlıklı bir cilt için alt yapı hazırlayan oolong çayı düzenli tüketim sonucunda güneşin verdiği zararlı ışınlarında deformasyona uğramasını engeller.

Bağışıklık Sistemini Arttırır: Oolong çayı içilerek bakteri ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Enfeksiyonlardan vücudu koruyan bitki çayı kış hastalıklarından ve alerjiden dolayı oluşan burun tıkanıklıklarına karşı korunmayı sağlar.

Beyin Gelişimini Destekler: L teanine ve kafein içeren oolong çayı beyin gelişimini destekleyerek bellek gücünün artmasına yardımcı olur. konsantrasyonun artmasında yardımcı olan bitki çayı içildiği anda daha aktif ve zinde olmanızı destekleyecektir.

Sağlıklı Kalbi Destekler: Kalp sağlığının korunmasında etken olan oolong çayının düzenli tüketimi kan basıncını kontrol altına alarak kalp krizi, felç ve diğer kalp sorunlarının yaşanmasını engeller.

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Oolong çayı tüketimi sindirim sistemini çalıştırarak hazımsızlık sorununu azaltır. Yemeklerden sonra oluşan mide yanmalarının önlenmesini sağlayan bitki çayı reflünün azalmasında da etkendir.

Oolong Çayı Nasıl Yapılır?

Normal çay demler gibi demleyecekseniz 2 yemek kaşığı oolong çayı eklemek yeterli olur. 1 bardak suya ise 1 çay kaşığı oolong çayı eklenerek 5 dakika demlenir.

Oolong çayından günde en fazla 2 bardak içmenizi öneririz. Oolong çayından 2 bardak üzerinde demlerseniz içine biraz limon suyu ekleyip buzdolabında saklayıp akşama tüketebilirsiniz.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …