Östrojen Hormonu Nasıl Artar?

Östrojen hormonu artırma yollarını bilmek, bir kadının hayatında önemli yer tutmaktadır. Özellikle menopoza geçiş döneminde azalan östrojen hormonu, psikolojik ve fizyolojik bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu yazımızda östrojen hormonunu artırmak için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Kan dolaşımı içerisindeki düşük östrojen seviyesi, depresyon, kaygı, libido azalması ve kilo kaybı gibi çeşitli fizyolojik ve psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Kadın sağlığı açısından önemli yere sahip olan progesteron ve östrojen hormonu bir çok şekilde artabilir.

Yaşam Tarzındaki Değişiklikler

Özellikle sigara kullanan kadınlarda östrojen hormonu seviyesi daha düşüktür. Bunun sebebiyse, sigara içerisindeki bazı maddelerin östrojen hormonu üretimini engellemesidir. Sigara kullanımı aynı zamanda doğurganlığı da azaltmaktadır. Bu yüzden kullanıyorsanız sigarayı bırakmalısınız.

Hayatınızda spora yer vermeli, spor için günde en az yarım saatinizi ayırmalısınız. Yoga, östrojen düzeyini yükseltmek isteyen kadınlar için en iyi seçeneklerden birisidir.

Östrojen Hormonu Artıran Şifalı Bitkiler

Vücudun östrojen seviyesini artırmak için çok etkili olduğu kanıtlanmış bazı şifalı bitkiler mevcuttur. Vücuda takviye haplar ile de östrojen almak mümkündür. Bazı zamanlarda vücudun bu haplara karşı dirençli hale gelmesi sonucunda haplar işe yaramayabilir. Fakat aşağıdaki bitkileri kullanmak, vücutta üretilen östrojen hormonunu artıracaktır.

hayıt otu
Östrojen artıran şifalı bitki: Hayıt otu.

Hayıt Otu: Erkeklerde cinsel isteği azalttığı bilinen bu otun diğer adı da namus otudur. Göğüs sancısı ve ağrısı, adet sorunları gibi problemleri büyük oranda giderdiği bilinmektedir.

Çin Melek Otu: Dozajı çok iyi ayarlanması gereken bu bitki alternatif çin tıbbında da kullanılmaktadır. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yetişmektedir. Hamileler bu otu kesinlikle kullanmamalıdır.

Karayılan Otu: Menopoz semptomlarının hafifletilmesinde sıklıkla kullanılan bu ot, ağrılı regl dönemi, akne, osteoporoz gibi sorunlarda da alternatif olmaktadır. Kilo aldırdığı bilinmektedir. Çin melek otu gibi hamilelerin kullanması sakıncalıdır.

Adaçayı: Kan dolaşımını ve hücre yenilenmesini artıran bitkilerden birisi olan adaçayı, dolaylı yollarla östojen hormonunu artırmaktadır. Hamilelerin, çocukların ve tansiyon hastalarının kullanması sakıncalıdır. Menopozda görülen ateş basmalarını azalttığı bilinmektedir.

meyan kökü çayı
Meyan kökü çayı.

Meyan Kökü: Bu bitki de adaçayı gibi çay olarak tüketilebilir. Hamileler tarafından kullanılması, doğacak olan çocuğun ileri yaşlarında diyabet gibi sağlık sorunları oluşması riskini artırır.

Kekik: Genel olarak baharat olarak kullandığımız, yağ ve çay olarak da kullanılan bu şifalı bitki östrojen seviyesini artırmak için etkilidir.

Beslenme Alışkanlıkları

Beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak vücuttaki östrojen seviyesi değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle östrojen üretimini artırmaya yönelik gıdalar alması önemlidir. Aşağıda, bunlardan bazıları belirtilmiştir.

Meyveler: Elma Kirazlar  Papaya Erik Nar

Sebzeler: Fasulye Pancar Havuç Kereviz Patlıcan Mercimek Bezelye Patates  Domates

Bunların yanı sıra, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, keten tohumu, susam, arpa, kahverengi pirinç, yulaf da östrojen üretimini artıran yiyeceklerdendir.

Yukarıda yazılı olan tüm içerik tamamen bilgi verme amaçlı hazırlanmıştır. Tedavi amaçlı kullanımı öncesi bir doktora danışılmalıdır. Oluşabilecek yan etki ve diğer problemlerden Bilgi Rehberi sorumlu değildir.


Kaynaklar

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …