Pomeranian

Oyuncak Köpek Pomeranian Hakkında Bilgi

Pomeranian pelüş oyuncaklara benzeyen, ilk görünce insanda mıncıklama ihtiyacı uyandıran, kısaca Pom olarak da bilinen bir köpek cinsidir. Bu hayvanlar parlak gözleri, sivri ve her zaman dik olan kulakları, güzel parlak tüyleri ile çok sevilen küçük ırk köpek türlerindendir. Dünyanın pek çok bölgesinde evlerde beslenmektedir. Pomeranya köpeği olarak da bilinir.

Pomeranian Tarihçesi

İngiltere Kraliçesi Victoria şimdiki Pomeranian’ ların daha büyük türlerini 19. yüzyılda yanından ayırmamıştır. Kraliçenin köpeklerinin yavrularından şimdiki oyuncak köpekler elde edilmiştir. Bu türün ilk örnekleri kutup iş köpekleridir. İlk örnekleri bölge özeliklerinden dolayı beyaz renklidirler. Wolfspitz veya Spitz olarak bilinen bu köpekler isimlerini sivri burunlarından almaktadır. Spitz Almancada sivri anlamındadır. Spitz köpekleri daha sonra Sibirya kurdu ve Pomeranian olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

İsimlerini Baltık denizi kıyısında Almanya ve Polonya ya yakın olan Pomeranya’dan alırlar. Bu türe ait en eski kayıtlar Boswell ‘in İsviçre ve Almanya gezi notlarında rastlanır. İngiliz kraliyet ailesinden Kral III. George ve Kraliçe Charlotte bu köpeği 18. Yüzyıl sonlarına doğru Almanya’dan getirerek İngiltere’de üretilmelerine ön ayak olmuşlardır. Bu ikilinin torunu olan Kraliçe Victoria bu köpekleri oldukça sevmiş üretim çiftlikleri kurarak boyutlarını yarı yarıya küçültülmelerine katkıda bulunmuştur. Türün kaydına Amerika da ilk olarak 1898 yılında rastlanılmaktadır. Titanic’ten kurtulan üç köpekten ikisinin bu cinse ait olması da kayıtlara geçmiştir.

Bu köpek zararsız ve küçük boyutları ile insanların beraber yaşamayı en çok sevdiği türlerden birisidir. Evde beslenebilecek köpek cinslerindendir.

Pomeranian Özellikleri

Pomeranian küçük ırk köpeklerinden ilk akla gelenlerdendir. Ortalama boyutlarına 10-11 aylıkken ulaşır.

Erkek ve dişileri 1,5 ile 3 kg arasında ağırlığa sahiptir. Yerden omuz yüksekliği erkeklerde 28 dişilerde 25 cm. dir. Tüy uzunlukları ne uzun ne kısa, renkleri çoğunlukla kızıl olsada beyaz, siyah veya bunların karışımı renklerde olanlarına da rastlanır. Her gün en az 20 dakika ve daha fazla egzersiz ihtiyacı olan bu hayvanların ortalama ömürleri 12-16 yıldır. Oldukça zeki olan bu köpekler kıpır kıpıdırlar, yaşlandıkça biraz daha ağırbaşlı olarak kucak köpeğine dönüşürler. Havlamayı çok severler, kazma içgüdüleri zayıftır. Yiyecek seçme özellikleri vardır, obezite oranı düşüktür.

Minik burnu ile farklı gördüğü her cismi koklama eğilimindedir, meraklıdır. Öğrenme içgüdüsü kuvvetlidir. Çocuklar ile birlikte yaşadıklarında araları oldukça iyidir, evdeki çocuklara boyutları hatırlatılmalı onlara oldukça hassas davranılması öğretilmelidir. Havlama eğilimi yüksek olduğu için iyi bir bekçi köpeği olabilirler, dışarıdan gelen farklılıkları hemen algılarlar.

Pomun Bakımı

Pomeranian kulakları sürekli dik durmaktadır, yumuşak tüylü kuyrukları bir c şeklinde dönerek sırtlarına değerler, boyun bölgesi tüyleri vücutlarının diğer yerlerine göre daha uzundur.

Çift katmanlı tüylerini haftada iki kez taramak gereklidir. Tüy dökme zamanlarında her gün tüylerini tarayarak toplanmalıdır. Sık yıkanması tavsiye edilmez, sadece çok ihtiyaç duyulduğunda banyo yaptırılmalıdır, deri ve tüyleri için sık yapılan banyo iyi etki yapmamaktadır. Pomeranian zeki bir hayvandır, her gün egzersiz yapıp yeni numaralar öğrenmelidir. Belli aralıklar ile veteriner kontrolüne götürmek ve tırnaklarını kesmek, kulaklarını temizlemek diğer bakım ihtiyaçlarından bazılarıdır.

Pomun Başlıca Hastalıkları

Pomeranian köpeklerinin ortalama ömürleri 12-16 yıl olan bu köpekler iyi bir bakımla daha uzun bir sürede yaşayabilirler. Genelde oldukça sağlıklı bir köpek ırkıdır. En çok rastlanılan hastalıkları ise şunlardır:

  • Diş ve dişeti sorunları
  • Kalça Problemleri, trake çökmesi
  • Göz hastalıkları, gözyaşı sorunları
  • Düşük kan seviyesi (Hipoglisemi)
  • Obezite ve getirdiği diğer hastalıklar:

Sahiplenme

Pom zeki, fıkır fıkır bir köpek olması yanında aynı zamanda inatçı bir köpektir Diğer köpekler ile pek anlaşamazken kediler ile oldukça iyi geçinebilir. Yabancılara uzun süre soğuk ve şüpheci davranan bu köpek çocuklara ise farklı davranışlar gösterebiliyor, eğer canı bir kez yandıysa o çocukla arasına mesafe koyabiliyor. İyi bir sırdaş olan, cüssesine göre oldukça da cesur sayılabilen bu köpekler yalnız yaşayan yaşlıların da en büyük arkadaşları olmaktadır. Pomeranian yaşadığı çevreye sadakat ile bağlanır. Bu köpekten edinmeyi düşündüğünüzde onun bir canlı olduğunu günde 8 saatten fazla tek başına kalmaktan hiçbir şekilde hoşlanmadığını unutmayınız.

Eviniz ve siz bu birlikteliğe müsaitseniz bir Pom edinin. Onu sevin haftada iki kez tüylerini tarayın ve günde en az 20 dakika yeni şeyler öğretin…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …