benjamin franklin kimdir

Paratonerin Mucidi: Benjamin Franklin Kimdir?

Elektriğin mucidi olan Benjamin Franklin, 17 Ocak 1706 yılında Boston’da doğmuştur. On yedi kardeşi büyüten sabun ve mum imalatçısı ailenin onuncu çocuğu olan Benjamin Franklin, on yaşına geldiğinde okulu bırakmak zorunda kalmıştır. 12 yaşında basımevi işleten abisinin yanında çalışmaya başlamıştır.

Siyaset, felsefe, bilim, iş ilişkileri gibi konularda çalışan bir kulüp, kütüphane, hastane ve yangına karşı sigorta sağlayan bir şirket kurdu. 30 yaşına geldiğinde ise Philadelphia meclis sekreterliği makamına getirildi, böylelikle siyasete atılmış oldu.

1750 yılında Pensilvanya meclisine seçildi ve arazi vergisine karşı gelen büyük ailelerle mücadele etti. Posta servisinde çeşitli düzenlemeler yaptı. Özellikle elektrik olaylarıyla ilgili olarak araştırmalar yapmaya başladı. Merak duyduğu bu alanda şimşek ve yıldırımların elektrik yüklü doğa olayları olduğunu tespit etti. Elektrik yüklerindeki eksi ve artı kutbu keşfetti ve fırtınalı havalarda uçurtmalarla deneyler yaptı. Yardımcılarından ikisi bu deneyler sırasında elektriğe kapılarak öldü. Bunun sonrasında paratoneri icat etti. Türkçe’ye Yıldırımsavar olarak geçen bu icat sayesinde yıldırımların kötü etkileri engellenmiş oldu.

Franlin’in diğer icatları, cam armonika, kendi soyadını verdiği frankin sobası ve bifokal gözlüktür. Müziğe olan ilgisiyle de öne çıkan Benjamin Franklin, kendi icat ettiği cam armonikayı çalıyordu. Bu müzik enstrumanı haricinde keman ve gitar çaldığı bilinmektedir. Müziğin yararlarını icatlarına ve sağlıklı yaşantısına yansıtmıştır.

100 dolar benjamin franklin

Amerika’da ilk masonik bina olan Philadelphia Büyük Loca’sının tahsis merasimini düzenledi. Mason olan Franklin, aynı zamanda ilk masonik kitabın da yazarıdır. Doların ön yüzünde resmi mevcuttur…

Franklin 17 Nisan 1790 yılında, 84 yılında vefat etmiştir. Miras olarak Boston ve Philadelphia şehirlerine 1000 poundluk para bırakmıştır. Ölmeden önce vasiyeti bu paralara 200 yıl boyunca dokunulmamasıdır. 1990’lar Boston ve Philadelphia için bu para milyon dolarlara ulaşmıştır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …