Anasayfa » Sağlık » Parsiyel Empty Sella Nedir?

Parsiyel Empty Sella Nedir?

MR sonuçlarında çıkan bu durum bir sendrom olarak Parsiyel Empty Sella Sendromu, Türkçe olarak da parsiyel boş sella sendromu olarak bilinir. Beyinde bulunan ve bir çok hormonun da yönetimini gerçekleştiren hipofiz bezinin bulunduğu alanda(sella turcicada) bu bezin az görüntülenebilmesi durumudur.

Parsiyel empty sella çoğu zaman hasta tarafından bilinmemekte, tesadüfen çekilen mr sonuçlarında çıkmaktadır. Doğuştan veya sonradan oluşabilmektedir. Özellikle orta yaş üstü ve kilolu kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunlara sebep olabilmektedir.

parsiyel empty sella
Hipofiz bezinin bulunduğu Türk eyeri de denen sella burada yer almaktadır.

Parsiyel empty sella tedavi gerektiren bir durum olmamakla birlikte, buna bağlı gelişen bir takım hormonal veya daha farklı sorunlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Bunun kararını tabii ki bir hekim verir.

Empty sella doğuştan oluşabileceği gibi, bir operasyon, radyolojik tedavi veya tümöre bağlı olarak da gelişebilir. Yukarıda da bahsettiğim üzre genellikle rastlantısal bir şekilde tomografi veya MR sonuçlarında yer alır. Belirtilerinden en çok bilineni kronik baş ağrısıdır. Boş sella sendromu yaşayan kişilerin çoğunda yüksek tansiyon(hipertansiyon) vardır. Fakat bu sorunların boş sella ile ilişkisi hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir.

Parsiyel empty sella sendromunda hipofiz bezinin işlevi genellikle etkilenmez. Görüntülemelerde net şekilde görülmese de hipofiz bezi normal olarak çalışmaktadır. Hipofiz bezi, bir çok vücut fonksiyonunu düzenleyen hormonlar salgılayan çok küçük bir organ denebilir. Beynin alt kısmında yer alan bu bez, bu sendromla azalmış hipofiz fonksiyonunu ortaya çıkarabilir.

MR sonuçlarında bunun görüntülenmesi, rastlantısal olarak(iş başvurusu, genel kontrol vb. şekillerde) gerçekleştiyse endişelenmeye gerek yoktur.(Parsiyel Empty Sella izlenmiştir.) Tabii ki daha aydınlatıcı bilgiyi doktorunuzdan öğrenebilir, içinizi rahatlatabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bebeği Uzun Süre Boyunca Emzirmenin Olumlu Etkileri

Bebeği Uzun Süre Boyunca Emzirmenin Olumlu Etkileri Nelerdir?

Genel olarak verilen tavsiyeler de emzirme konusunda tavsiye edilen dönemde genel olarak, ilk ay yalnızca …

Bir yorum

  1. Bu konu hakkında bilgilendirme benim açımdan dört dörtlüktü. Çok teşekkür ederim. 5 yıldız 10 numara…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.