Passifloranın faydaları

Passifloranın Faydaları

Passifloranın faydaları konusunda son günlerde televizyonlarda çarkıfelek bitkisi olarak da sıkça bahsediliyor. Beden ve zihin sağlığına iyi gelen passifloranın faydaları zindelik katan vücut aşısı olarak değerlendiriliyor. Passifloranın faydalarından yararlanmak için bitkiyi içkilerinize ekleyebilir, şurup olarak kullanabilirsiniz. Rahatlık veren bitki kaygı, stres, sinirlilik hali ve uyku döngüsünde bozukluk yaşayanlar için fayda sağlar.

Passifloranın Faydaları

Mide Problemlerine İyi Gelir: Passiflora bitkisi mide semptomlarını azaltan ve iyileştiren içeriklere sahiptir. Yapılan araştırmalar sonucunda alkol yada bazı ilaç alımları yüzünden oluşan mide ağrıları ve mide yaralarına iyi gelen passiflora bitkisi iyi gelir ve vücutta antioksidan görevi görerek zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.

Acı ve Ağrıyı Azaltır: Passiflora sadece ruh sağlığına iyi gelmez aynı zamanda beden sağlığının da korunmasına yardımcıdır. Vücutta oluşan ağrı ve acının azalması için passiflora bitkisi kullanılabilir. Bayanların çok zor geçen regl dönemlerinde yaşadıkları sancıları ve ağrıların azaltılması için passiflora bitkisi tavsiye edilir. Sadece rutin ağrılar için değil spor sonrası oluşan kas ağrıları ve dişlerdeki ağrıların azalması için bitkiyi kullanabilirsiniz.

Zihinsel Sağlığın Korunmasına Yardımcıdır: Bazen beyin o kadar çok konuşur ki uyumakta zorluk çekeriz. Passiflora bitkisi ile kaygı, stres ve sıkıntıların beyinde sürekli dönüp durmasını engeller ve zihinsel olarak rahatlama sağlayarak uykuya da etkisi çok olur. Passiflora bitkisi ile yapılan çay akşam yatmadan içildiğinde uyku döngüsünü rahatlatabilir ve rahat uykuya geçiş sağlanabilir.

Uykuya Geçişi Kolaylaştırır: Passifloradan yapılan bitki çayları uykuya dalmada zorluk çekenler için önerilen bir bitkidir. Etkisini tek bir seferde göremezseniz de bu bitkiyi ara, ara kullandığınızda uyku hastalıklarını kolayca aşabilir hatta ertesi gün işe daha konsantre olmanızı sağladığı söyleniyor.

Passiflora Faydalarından Nasıl Yararlanılır?

Kurutulmuş passiflora bitkisinden 2 gram kadar en fazla günde 2 kere tüketilmesi tavsiye edilir.

Çay olarak passiflora bitkisini kullanmak istiyorsanız kaynayan 1 bardak suya ekleyeceğiniz 1 çay kaşığı kurutulmuş bitkiden ekleyin ve 10 dakika demlenmesini bekleyip süzdürün. Günde 2 kere içebileceğiniz bitki çayı yatmadan önce içildiğinde uykuya geçişi kolaylaştırır.

Banyo suyuna ekleyebileceğiniz passiflora bitkisinden 20 gram kadar alın ve 2 bardak kaynamış suda demlendirip soğutun ve çıkan suyu banyo suyuna ekleyim. Makatta oluşan basur sorunlarını azaltıcı etkisi bulunur.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …